Bilgi Yeriniz

Börek Kaç Dakikada Pişer?

16.08.2018
4.433
Börek Kaç Dakikada Pişer?

Ispanaklı, kıymalı, patatesli, peynirli, sigara gibi çeşitleri olan börek kolay yapımı ile çoğu evin mutfağında yapılır. Misafir geldiğinde, gün yemeklerinde, kahvaltı sofralarında sıkça yapılır. Çıtır çıtır olan hamuru ve iç malzemesi ile yenildiğinde ağızda hoş bir tat bırakır.

Böreğin Pişme Süresi Ne Kadardır?

Böreğin iç malzemesi ne olursa olsun genellikle hepsi aynı sürede pişer. Genelde börek fırında yapılır. Bazen tercihe göre tavada da yapılır.

1-)Fırında Böreğin Pişme Süresi

Yufkanın içerisine iç malzemesi konulduktan ve böreğe istenilen şekil verildikten sonra börekler sırayla fırın tepsisine dizilir. Önceden 180 derece ısıtılmış fırına yerleştirilir. Böreğin fırında pişme süresi ortalama yarım saat kadardır. Eğer fırın ısıtılmaya tepsiyi yerleştirdikten sonra başlatıldıysa börek 40 dakika kadar fırında kalmalıdır. Böylece börek fırında istenilen kıvamda pişer.

Börek 180 derecelik fırında pişiriliyorken 30 dakika kadar süre böreğin pişmesi için yeterli olacaktır. Fakat fırının derecesi 200 dereceye ayarlanır ise börek fırında 20-25 dakika kadar süre de rahatça pişecektir. Böreğin pişme süresini fırının sıcaklığı belirleyecektir. Ne kadar yüksek derece pişirilir ise o kadar kısa sürede börek istenildiği gibi pişecektir.

2-)Tavada Böreğin Pişme Süresi

Tavada pişirilen börekte en önemli nokta böreğin devamlı şekilde ters çevirilmesidir. Tavada pişirilen böreğin pişme süresi yaklaşık 25-30 dakika kadardır. Böreği tavada devamlı ters çevirmek önemli olduğu için yaklaşık 5 dakikada bir devamlı börek ters çevirilmelidir. Bunun sebebi tava ne kadar her noktada ısınsa da asıl ısı tavanın alt kısmından gelmektedir.

Börek alttan piştiği sırada üstte herhangi bir değişiklik olmaz. Bu neden ile börek alt ve üst kısımlarının eşit şekilde pişmesi için devamlı ters çevirilmelidir. Eğer börek düşük ısıda pişiriliyor ise böreğin pişme süresi 40 dakikaya kadar çıkar. Eğer tava böreğinin içi henüz pişmemiş ise ısı arttırılmamalıdır. Kısık ateşte pişirme süresi uzatılarak pişirmeye devam edilmelidir.

Börek Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Börek yapımında kullanılan yufka dışarıdan da alınabilir. Evde yufka açılabiliyor ise evde de açılabilir. Evde açılan yufka hamuru böreğin çıtırlığını arttıracaktır.
  • Yufka hamuru evde açılıyor ise diğer hamurlara göre biraz daha katı olmalıdır. Böylece hamur daha rahat açılacaktır ve oklavaya yapışmayacaktır.
  • Börek yapılırken katlar arasına süt serpilmelidir. Böylece börek hamurlaşmadan yumuşayacaktır.
  • Böreğin üzerine yumurta sürülecek ise sadece sarısı kullanılmalıdır. Tercihe göre yumurta sarısının içine sütte ilave edilebilir.
  • Börek hamurunda margarin kullanılmamalıdır. Eğer margarin kullanılır ise börek soğuduğunda hamurunda sertleşme olur. Bu nedenle börek hamurunda sıvı yağ kullanımı tercih edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.