Bilgi Yeriniz

Banyo Halısı Nasıl Temizlenir?

27.06.2018
2.230
Banyo Halısı Nasıl Temizlenir?

Banyo halılarının bir çoğu kolaylıkla çamaşır makinesinde yıkanmaya olanak sağlarken bazıları ise maalesef farklı yöntemler ile temizlenmektedir. Bu içeriğimizde banyo halılarınızın temizliği için uygulayabileceğiniz birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

Banyo Halısı Nasıl Temizlenmelidir?

1-)Çamaşır Makinesinde Yıkanabilen Banyo Halıları İçin Temizlik

Bu tür halıları yıkamadan önce muhakkak süpürmeniz gerektiğini hatırlatalım. Eğer banyo halınızda lekelenmeler var ise makineye atmadan önce bu lekeler üzerinde uygulama yapabilirsiniz ya da direkt olarak makinede yıkayabilirsiniz.

Banyo halılarınızı yıkarken, halının altında kaymamasını sağlayan elastik yapıya zarar vermemek adına sıcak su ile yıkamamaya özen göstermelisiniz. Bu yüzden soğuk su ile yıkamaya özen gösterin. Banyo halınızı kısa programda yıkayabilirsiniz.

Halınızı yıkadıktan sonra kuruturken de özen göstermeniz gereken küçük bir ayrıntı vardır. Halının üst kısmı yani bastığımız kısım yukarıda kalacak şekilde asarak kurutmalısınız. Alt kısım direkt olarak kuruyabileceğinden burada üst kısmın güneş görmesi daha doğru olacaktır.

2-)Elde Yıkanabilen Banyo Halıları İçin Temizlik

Elde yıkanan halılar genelde makineye atılmaması gerektiği için elde yıkanmaktadır. Bu tür halılarda mümkün olduğunca yorulmamak adına yıkama öncesinde yapılması gereken birkaç uygulama vardır. Bu uygulamalardan kısaca bahsetmek gerekirse;

1-)Süpürme İşlemi

Elde yıkanacak halılarda süpürme işlemi oldukça önemlidir. Halınızı yıkamaya başladığınızda eğer öncesinde süpürmemişseniz sizi daha da zorlayan bir temizlik olabilmektedir. Bu yüzden öncesinde muhakkak süpürge makinesi ile iyice bir temizlemelisiniz.

2-)Leke Çıkarıcı Sprey

Özellikle eski bir lekelenme varsa halınızı yıkarken sizi fazla yorabileceğinden öncesinde mümkün olduğunca lekeli bölgeye leke çıkarıcı sprey sıkıp bir süre bekletmeniz gerekmektedir. Böylece halıyı yıkarken, lekeyi daha kolay bir şekilde çıkarabileceksiniz.

Halınızı bu işlemler ile hazırladıktan sonra, halınıza uygun bir deterjan ile yıkama işlemine geçebilirsiniz. Kurutma işleminde yine dikkatli olmalısınız. Eğer halınız çok ıslak ise yine biraz önce bahsettiğimiz gibi bastığımız kısmı yukarı gelecek şekilde asarak kurutabilirsiniz.

Banyo Halısı Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Her halı içinde geçerli olabilecek bu durumda eğer yapabiliyorsanız, mümkün olduğunca kalıcı lekeyi önlemeye çalışmalısınız. Yani bir lekelenme meydana geldiğince, mümkün olduğunca erken müdahale etmelisiniz.
  • Halılarda ağartıcı deterjanlar kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu halının deforme olmasına sebep olabileceği gibi kalıcı bir lekelenme de meydana getirebilmektedir.
  • Bir sprey şişesine sirkeli su ya da karbonatlı su hazırlayıp, yaptığınız günlük temizliklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Böylece fazla kirlenmenin de önüne geçebilirsiniz.
  • Çamaşır makinesinde banyo halı yıkayacağınız zaman, biraz öncede bahsettiğimiz gibi soğuk suda yıkamayı unutmayın. Tabii halınızın altında kaymaz elastik yapı var ise.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.