Bilgi Yeriniz

Kurumuş Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

24.06.2018
2.986
Kurumuş Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemek ya da salata yaparken domatesin kesilmesi sırasında kıyafetlere ya da halı gibi döşemelere domatesin suyu sıçrayabilir. Bu durumda, ilk müdahale gerçekleşmez ise domates lekesi kısa süre içinde kurur ve çıkması zor bir leke haline gelir. Leke yapan bir sebze olduğu için kullanımı sırasında son derece dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir.

Kurumuş haldeki domates lekesi, henüz ıslak haldeki domates lekesinin çıkarılmasından çok daha zordur. Ancak yine de bazı aşamalar uygulanarak kurumuş domates lekesinin de kalıcı olarak temizlenmesi mümkün olabilmektedir. Bu aşamalara aşağıda yer verilmektedir.

Kurumuş Domates Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Ilık Su Kullanımı

Çamaşır makinesinde yıkanabilecek durumdaki kumaş ya da kıyafetlerde oluşan kurumuş domates lekesi, ilk olarak yumuşatılmalıdır. Bunun için kumaş yahut kıyafet bir süre sıcağa yakın ılık suda bekletilmeli ve ardından lekeli bölgenin yumuşaması sağlandıktan sonra kumaş makineye atılıp uygun sıcaklıkta yıkanmalıdır.

2-)Bulaşık Deterjanı Kullanımı

Yağ lekelerinin giderilmesinde etkili olduğu bilinen bulaşık deterjanı, kurumuş domates lekesinin çıkarılması için de kullanılabilir. Bunun için leke oluşan bölgeye az miktarda bulaşık deterjanı dökülür ve hafifçe çitilenir. Bir parça buz bu işlem sonrasında lekeli bölgede gezdirilir. Buz gezdirme işlemi, lekenin kumaşa yayılmasının engellenmesini sağlamaktadır.

3-)Sirke Kullanımı

Bulaşık deterjanı uygulaması sonrasında leke varlığı devam ediyor ise, kumaşın lekeli bölgesi sirkeli su ile silinmelidir. Kumaş zarar görmeyecek bir yapıya sahip ise, sirkeli suda bekletmek çok daha iyi bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Halıdaki Domates Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Domates lekesi halıdan oldukça zor çıkmaktadır. Bu nedenle kurumadan müdahale edilmesi çok önemlidir. Ancak bu mümkün olamamış ise leke kalıcı hale gelebilir. Bunun için bazı yöntemlerin kullanılması gerekir.

  • İlk olarak halıdaki lekenin çıkarılması için bir miktar suyun içine elma sirkesi eklenir. Sirkeli su, halıdaki domates lekesi bulunan bölgeye uygulanır.
  • Bu uygulama sprey şişesi ya da pamuklu bir bez kullanılarak yapılabilir.
  • Lekenin sirkeli su ile temas etmesi, yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Ardından yumuşayan leke nemli bir bezle silinmelidir.

Koltuktaki Domates Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Koltuk yüzeyinden domates lekesinin çıkarılması da halıdaki kadar zordur. Herhangi bir ovalama ya da çitileme işlemi yapılamadığı için etkili bir çözüm uygulanması gerekmektedir. Aynı zamanda lekenin çok daha kolay yayılma riski de söz konusudur.

  • Lekeye erken müdahale edilmesi lekenin en az hasarla çıkarılmasını sağlayacaktır.
  • Kurumuş halde koltukta bulunan domates lekesinin yumuşaması için ilk olarak üzerine az miktarda sıcak su dökülmelidir. Yumuşama sonrasında ise koltuk yüzeyindeki domates lekesi bir kaşık yardımı ile kazınmalıdır.
  • Lekeden arta kalan kalıntıların temizlenmesi için ise bölgeye bir miktar deterjan dökülür ve nemli bir bezle bölge iyice silinir.
  • Son olarak duru suda ıslatılmış nemli bir bezle bölge durulanır ve kurumaya bırakılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.