Bilgi Yeriniz

Kızartma Yağı Neden Köpürür?

24.04.2018
17.930
Kızartma Yağı Neden Köpürür?

Toplumumuzda bir hayli sevilen ve kahvaltıların vazgeçilmezi kızartmalardır. Fakat kızartma yağı kullanımı hakkında bilgili olunması ve kızartma işlemlerinin de doğru bir biçimde yapılması gerekir. Söz gelimi bir defa kullanılmış olan kızartma yağı, ilk kullanım sonrasında bir defa daha kullanılabilir ancak aynı yağın birkaç defa kullanılması, sağlığı riske atan bir durumdur. Aynı zamanda kızartma yapılırken yağın köpürmesi de söz konusu olabilmektedir.

Kızartma Yağı Neden Köpürür?

Kızartma yağında köpürme meydana gelmesinin temel olarak iki nedeni bulunmaktadır:

  • Kızartma için kullanılan yağın son kullanma tarihi geçmiş ise köpürme ortaya çıkabilir. Yağın bozuk olduğunun bir başka göstergesi ise bu yağda kızartılmış olan besinlerdeki lezzet değişimleridir. Yağ bozulduktan sonra kesinlikle kullanılmamalıdır, aksi halde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.
  • Besinlerin yüksek miktarda nişasta içermesi de söz gelimi patates, yağda köpürmeye yol açabilmektedir. Bu nedenle nişasta içerikli besinlerin kızartılması esnasında dikkatli olunmalıdır.
  • Patates gibi yüksek oranda nişasta içeren besinler, dilimlenip kurulanmalı, daha sonra yağın içine bırakılmalıdır.

Kızartma Yaparken Bilinmesi Gerekenler

  • Kızartma yağı kaliteli ise yalnızca ilk kullanımda köpürür ve tava içinde ya da fritözde artık bırakmaz. Ömrü biten, son kullanma tarihi geçmiş olan yağ ise hem kızartmaların dışında yanma ve içlerinde çiğ kalma sorununa yol açar hem de yağdan duman dahi çıkabilir. Kullanılan kızartma yağı mutlaka ayçiçeği yağı veya mısır özü yağı olmalıdır, aksi halde başarılı bir kızartma ortaya çıkmayacaktır.
  • Kızartma yağının birden fazla kullanılması sakıncalı olsa da, aslında uygun şekilde kullanımı ile birkaç defa aynı yağ da sorunsuz olarak kullanılabilmektedir. Bunun için her kızartma işleminden sonra içindeki besin artıkları süzülmeli ve tavanın dibinde kalan kararmış yağ, saklama kabına alınmamalıdır. Bu şekilde alınan yağ bir sonraki kızartmada da ilk kez gibi kullanılabilmektedir. Ancak sağlık açısından kızartma yağının maksimum üç defa kullanılması önerilmektedir.
  • Kızartma işlemi yapılırken seçilen tencere de yağın kalitesi kadar önemlidir. Bu iş için özel olarak üretilen emaye kızartma tencereleri ya da teflon tava kızartma işlemi için kullanılabilir. Kullanılan tava ya da tencere yüksek derecedeki ısıya dayanıklı ve yapışmaz özelliğe sahip olmalıdır.
  • Bütün bunların yanı sıra, yağ seçimine de çok dikkat edilmelidir. Yağın tadı olmamalı, saf olmalıdır. Yağın tütme ısısı da son derece önemli bir ayrıntıdır. Tütme ısısı, ısınma sonucunda yağın tütme derecesini ifade etmektedir. Bu oranın yüksek olması ve yağın kalitesi doğru orantılıdır. Ayrıca kızartma süresi çok uzun sürmemeli, kızartılan besinlerin çok fazla kararmaması sağlanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.