Bilgi Yeriniz

Erik Nasıl Kurutulur?

30.07.2018
2.815
Erik Nasıl Kurutulur?

Yaz aylarıyla beraber çok beklenen yaz meyvelerine de kavuşuruz. Erik de bu meyvelerden biridir. Çok sevilen bu meyveyi yalnızca bu aylarda tüketmekle yetinemeyenler, kuru eriğin de müptelası olurlar. Kuru erik, normal eriğin her ne kadar yerini tutmasa da onunda çok faydası vardır.

Her çeşit erik kurutulmaya müsait değildir. Örneğin yeşil erikler kurutulmaz. Mor eriklerde de kurutulması için içi daha etli ve iri olan seçilmelidir. Erikleri kurutmadan önce çekirdekli mi yoksa çekirdeksiz kurutacağınıza karar vermelisiniz. Çünkü her ikisinin kurutuluş biçimi farklılık göstermektedir.

Eğer eriklerinizi çekirdekli kurutmak istiyorsanız direkt güneş gören bir bölgeye bir bez sererek, üzerine de erikleri birbirine değmeyecek şekilde kurutabilirsiniz.

Çekirdeksiz olarak kurutmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayarak eriklerinizi kurutabilirsiniz. Eriklerinizi ne şekilde ve nasıl kurutacak olursanız olun mutlaka ilk adımda yıkamalısınız. Daha sonra kurumasını bekleyip, uygun kurutma şekillerine göre kurutabilirsiniz.

Evde Erik Kurutma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Güneşte Kurutma

Eriklerin güneşte kurutulması aslında en kolay ve en sağlıklı yöntemdir. Hava durumuna bakarak yağmursuz geçen yaz günlerinde eriklerinizi güneşte kurutabilirsiniz. Böylece erikler daha sağlıklı kuruyacaktır. Fırında kurutma yöntemine göre daha çok zaman isteyen bu yöntem için uygun erikler özenle seçildikten sonra iyice yıkanır. Daha sonra erikleri elinizle ya da bir bıçak yardımıyla ikiye ayırarak çekirdeklerini temizlemeniz gerekmektedir.

Diğer adımda ise önemli olan uygun bölgeyi ayarlamaktır. Erikleriniz için uygun bölgeyi ayarladıktan sonra müsait bir bölümüne eriklerin sığacağı büyüklükte pamuk bezi seriniz. Eriklerin iç kısmı yukarı bakacak şekilde, birbirlerine değmeyecek aralıkta bu beze teker teker dizin. Böylece erikler birkaç gün içerisinde hava sıcaklığına bağlı olarak kuruyacaktır. 3-4 gün sonra erikleri kontrol ettiğinizde tamamen kuruduklarını göreceksiniz. Eğer uygun alan olarak bahçe masasını seçtiyseniz ya da balkon masasında kurutmayı tercih ettiyseniz, gece üstlerine çiğ yağabilir. Bu nedenle gece erikleri içeri almakta fayda vardır.

2-)Fırında Kurutma

Fırında kurutma yöntemi, güneşte kurutmaya göre daha çabuk olacağından tercih edilen bir diğer yöntemdir. Temiz havanın olmadığı yerlerde kurutma işlemi yapmak isteyenler, şehrin pis havasından dolayı bu yöntemi tercih etmektedirler.

Fırında erik kurutma yöntemi için de ilk olarak erikler yıkanır. Ardından erikler ikiye bölünerek içerisindeki çekirdekler temizlenir. İlk olarak fırın tepsisine yağlı fırın kağıtları serilir. Daha sonra erikler, iç kısımları yukarı olacak şekilde aralıklı olarak dizilir. Bu işlemden sonra fırının derecesi 200 dereceye ayarlanır ve tepsi fırının içerisine yerleştirilir. Son olarak eriklerin kuruması için 3 ya da 4 saat beklenir. Fırının kapatılır fakat kapağı açılmamalıdır. Gece boyunca erikler sıcak şekilde bırakılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.