Granit Tost Makinesi Sağlıklı mı?

Granit Tost Makinesi Sağlıklı mı?
28 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 975 kez okundu.

Tost makinesi, her evin olmazsa olmazlarından biridir. Eskiden mutfak araç gereçleri hakkında tüketiciler pek bilgi sahibi değildi. Belirli markalardan ürün seçmek, tek kıstastı. Şimdilerde ise tüketiciler daha bilinçli. Ortaya çıkarılan kavramlar merak konusu. Granit de bu kavramlardan bir tanesi. Birçok hanımefendi artık mutfak dolaplarında graniti tercih ediyor. Peki, nedir bu granit?

Neogranit, Biogranit gibi tanımlamalar yapılsa da aslında granit; teflon ile aynı ham maddeye sahiptir. Yalnızca zemini daha kalın olduğu için teflona göre daha dayanıklıdır. Mutfak aletlerinin çoğu granit kaplamadır. Tava ve tencerelerde granit seçiminin avantajı, teflona göre kullanım ömrünün daha uzun olmasıdır.

Tava ve tencerelerde olduğu gibi granit kaplamalı tost makinelerinin de çizilmelerini önlemek gerekir. Kullanım esnasında tahta kaşıklar kullanılabilir. Maşanız eğer çizilmeye sebep olmayacaksa maşa da kullanabilirsiniz. Ham maddesi teflon ile aynı olduğundan özenli kullanmalısınız. Ayrıca tost makinesinde hazırladığınız herhangi bir yiyeceği, içerisinde çok fazla bekletmemelisiniz.

Granit tost makinesi yüzeyinin fazla ısı(200 derece ve üzeri) almamasına dikkat ediniz. Talimatlarına uygun kullanıldığında granit, çok zor bir ürün değildir. Kaliteli ve bilinen markaları tercih ederseniz sorun yaşamazsınız.

Granitin Avantajları Nelerdir?

  • Renk alternatifi çoktur. 100 üzerinde renk çizelgesi vardır. Böylece istediğiniz renkte ürüne ulaşabilirsiniz.
  • Kalitesine göre her fiyatta ürünü mevcuttur.
  • Asite ve sıcağa karşı dayanıklıdır. Zeytinyağı, şarap, sirke, limon gibi maddeler herhangi bir deformeyi sağlamaz.

Granitin Dezavantajları Nelerdir?

  • Renk alternatifi çoktur geniştir. Ancak granit kaplamaların birçoğunda siyah noktalar ve kırçıllar gözlenir. 100 üzerinde renk çeşidi evet vardır, fakat düz rengi bulmak oldukça zordur.
  • Bütün granit kaplamaların birbiri ile aynı değildir. Her granitin birbirinden farklı özellikleri vardır. Kimi granitin su emme oranı diğerleri göre daha çoktur, kimisinin darbeye karşı dayanıklılığı diğerlerine göre daha farklıdır. Granitler mutfak tezgahı olarak da kullanılabilir. Fakat su emme gücü çok olan bir granit, tezgah da tercih edilmemelidir. Suyu çok emen bir granit, yemek artıklarının suyu veya normal suyu çekerek zamanla bakteri oluşumuna sebep olur.
  • Granit seçiminde ürünün çin malı olmamasına dikkat etmelisiniz. Hiçbir çin malı tavsiye edilmediği gibi granit ürünlerde de çin malı olanlar genellikle tavsiye edilmez.

Granit Tost Makinesi Fiyatları

Kaliteli bir granit tost makinesi için ortalama 140- 150 TL’yi elden çıkarmanız gerekmektedir. Fakat zamanla granit kullanımı yaygınlaştığında ürünlerin fiyatlarında azalmalar olacaktır. Granit döküm veya granit kaplama şimdiden teflonun yerini almaya başlamıştır. Dayanıklılığından dolayı teflona göre kullanımı oldukça artmıştır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git