Bilgi Yeriniz

Ruj Lekesi Nasıl Anlaşılır?

19.07.2018
3.200
Ruj Lekesi Nasıl Anlaşılır?

Ruj lekesini anlamak aslında rujun özelliğine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Mat, nemlendirici, kalem, parlak gibi çeşitlerde rujlar bulunmaktadır. Ve her bir ruj, bulaştığı kumaşa göre farklı bir şekilde lekelenebilmektedir.

Ruj Lekesi Nasıl Anlaşılır?

Ruj lekelerinin genel görüntüsüne bakıldığında, yaklaşık olarak işaret parmağı kalınlığında ve uzayan bir leke halinde gözlemlenmektedir. Aynı şekilde renkten de anlayabileceğiniz gibi dokunduğunuzda elinize bulaşıyorsa ya da yayılıyorsa da bunun da ruj lekesi olduğunu anlayabilirsiniz.

Ruj Lekesi Nasıl Çıkartılır?

1-)Karbonat Kullanabilirsiniz

Kumaşlara göre ruj lekesi çıkarma yöntemleri farklılıklar göstermektedir. Fakat karbonatı hassas kumaşlar da dahil olmak üzere her çeşit kumaş üzerinde uygulayabilirsiniz ve tamamen doğaldır. Bu yöntemde yapılması gereken ise öncelikle kumaşı soğuk su içinde bir süre bekletin. Yaklaşık 10 dakika kadar. Daha sonrasında ise lekeli bölgeyi suyun içinden biraz daha çıkarıp üzerine karbonat dökün ve bir sürede bu şekilde bekletin. Daha sonrasında yine suyun içinde 1 gün kadar beklettikten sonra leke çıkacaktır.

2-)Diş Macunu Kullanabilirsiniz

Özellikle beyaz kumaşlar için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Lekenin üzerine yaymış olduğunuz diş macunun yaklaşık olarak yarım saat bekletmelisiniz. Daha sonrasında ise beyaz sabun kullanarak kıyafetinizin özellikle lekeli bölgesini ovalayarak yıkayabilirsiniz.

3-)Bulaşık Deterjanı Kullanabilirsiniz

Özellikle yağlı ruj lekelerinde ilk müdahale olarak bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Çoğu zaman ilk müdahale de çıkabildiği gibi iz kalma durumlarında lekeyi bekletmeden çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Bu uygulamada ise öncelikle ılık bir su içine bulaşık deterjanı dökmeniz ve karıştırmanız gerekmektedir. Temiz bir bezi bu karışımın içinde nemlendirerek lekeli olan bölgeyi ovalayarak silebilirsiniz. Aynı şekilde ıslak bir süngerin üzerine dökmüş olduğunuz bulaşık deterjanı ile de direkt olarak silebilirsiniz.

4-)Saç Spreyi Kullanabilirsiniz

Çoğu kişinin haberdar olmadığı bu yöntem görünmeyen yerlerde meydana gelmiş olan lekelenme durumlarında hemen müdahale edemiyorsanız ise lekenin derine işlemesini engelleyebilecek etkili bir yöntemdir.

Burada leke oluştuktan sonra saç spreyi sıkmanız gerekmektedir. 15 dakika kadar beklettikten sonra eğer kıyafetinizi yıkama imkanınız varsa direkt olarak çamaşır makinesinde yıkamalısınız.

Duvara Bulaşan Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvarda meydana gelmiş olan ruj lekelenmelerini temizlemek zor gibi gözükse de aslında burada kullanacağınız uygulama oldukça önemlidir. Su bazlı plastik boyalı duvarlarda sabunlu bez ile kolayca temizleyebileceğiniz bu lekeyi, diğer duvar boyası çeşitlerinde uygulamanız %100 bir çözüm getirmeyecektir. Bunun yerine bu tür duvarlara aseton ile müdahale ederseniz, lekeyi çıkarabilmeniz daha kolay olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.