Balık Dolapta Kaç Gün Saklanır?

Balık Dolapta Kaç Gün Saklanır?
30 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 958 kez okundu.

Balık, hangi türü olursa olsun besin değerleri bakımından yüksek, sağlıklı gıdalardan biridir. Protein, vitamin ve mineraller açısından zengin olan bu besini özellikle diyet yapan birçok kişi ızgara olarak tüketir.

Balık Dolapta Kaç Gün Saklanır?

Balık, alındığında eğer hemen tüketilmiyorsa mutlaka buzlukta muhafaza edilmelidir. Zira çok çabuk bozulmaktadır. Balık, vücudun hastalıklara karşı kendini korumasına da yardımcı olmaktadır. Bu özelliklerini kaybetmemesi için soğuk kalması ve şayet dolapta kalacaksa kaç gün kalması gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir. Eğer restoranda tüketiyorsanız, muhtemelen taze olacaktır. Fakat evde muhafaza ederken çok dikkatli olmalısınız. Balığı aldıktan sonra en geç 2 gün içerisinde tüketmeniz gerekmektedir. Buzdolabı sıcaklığınız 4 derecenin üstünde olmalıdır. 4 derecenin altında sıcaklığa maruz kalan deniz ürünleri, 2 saat içerisinde tüketilmelidir.

Eğer hemen tüketmeyecekseniz, buzdolabınızın buzluk bölümüne alüminyum folyoya sararak muhafaza edebilirsiniz. Tuttuğunuz balıkları böylece istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Asıl olması gereken ise sadece buzların olduğu bir çantada ya da dolapta balığı saklamaktır. Sadece balık muhafaza edilmesi için kullanılan bu buzlu çanta imkanı herkes de olmayacağı için buzlukta da gönül rahatlığıyla saklayabilirsiniz.

Balık Muhafaza Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Öncelikle balığınızı satın alırken mutlaka soğutulmuş olanları tercih etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yani buzdolaplarından ya da marketlerin buzluklarından balık satın almalısınız.
  • Alacağınız balıklar yumuşak ve taze olmalıdır. Bu nedenle üzerinde bulunan tarihlere dikkat etmelisiniz. Taze balıkların gözleri biraz iri olur. Gözlerine bakarak tazeliğine karar verebilirsiniz. Aynı şekilde balık eti sert olduğu için bastırıldıktan sonra eski halini alır.
  • Balıkların tazeliğini anlayacağınız diğer bir kriter ise solungaçlardır. Solungaçlar parlak ve kırmızı renkte olmalıdır.
  • Eğer balıktan herhangi bir ekşi koku ya da farklı bir koku alıyorsanız; satın almak için tercih etmemeniz gerekiyor demektir. Hatta reyonlarda böyle gördüğünüz balıkları reyon görevlilerine haber vererek, diğer insanların da zehirlenmesinin önüne geçebilirsiniz.
  • Buzlukta dondurduğunuz balıkları tüketmeden önce, buzdolabında çözünmesi için bekletmeniz gerekmektedir. Sakın balığı buzluktan çıkartıp sıcak su ile çözünmesini sağlamaya çalışmayınız. Bu yöntem sağlıksız olduğu gibi tam olarak çözünmesini de sağlamayacaktır.
  • Balığı buzdolabında çözünmesi için bekletirken bir kap içerisine koyarak bekletirseniz, buzdolabınızın içerisine suyun akmasını önleyebilirsiniz. Bu yöntem dışında ayrıca balığınızı bir plastik poşete koyup, soğuk su ekleyerek de çözünmesini sağlayabilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak balık tamamen çözünse bile yemeden önce en az 2 gün bekletilmesi gerekmektedir.
  • Dondurulmuş balık satın alırken bilinen markaların olmasına özen göstermelisiniz. Aldığınız taze balıkları da bir an önce tüketmelisiniz. Tazeliğinden emin olmadığınız balıkları asla tüketmemelisiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git