Bilgi Yeriniz

Pişmiş Makarna Kaç Günde Bozulur?

27.04.2018
17.753
Pişmiş Makarna Kaç Günde Bozulur?

En kolay hazırlanan yemek türlerinden bir tanesi olan makarna, farklı usullerde pişirilebilmektedir. Sade, peynirli, soslu ya da salçalı olarak pişirilen makarna, lezzetli bir öğün olarak tüketilebilir. Hamur yapısı nedeniyle pişirme esnasında birbirine yapışmamasına özen gösterilmelidir. Makarna, yapısı gereği çok çabuk bozulmaz. Pişirilen makarna, buzdolabında muhafaza edildiği müddetçe birkaç gün boyunca tüketime uygundur.

Pişmiş Makarnanın Bozulması

Makarnanın diğer yemeklerle kıyaslandığında tüketim ömrü uzun olduğu bilinmektedir. Özellikle pirinç ve bulgur gibi bakliyatlarla pişirilen yemeklerde bir sonraki gün tat ve koku değişiklikleri söz konusu olabilirken, makarna birkaç gün boyunca anı biçimde muhafaza edilebilmektedir. Ancak bunun için pişirilen makarnanın, soğuduktan sonra buzdolabında muhafaza edilmesi çok önemlidir. Özellikle sıcak havalarda mutfak tezgâhında ya da ocağın üzerinde bırakılan makarnada, ertesi günden itibaren renk ve koku değişiklikleri meydana gelebilmektedir. Normal oda sıcaklığında, pişmiş makarna 2 gün boyunca durabilir ve tüketime de uygundur. Ancak açıkta bırakılan makarnada bakteri üremesi söz konusu olabilir ve bu da bozulmaya yol açan temel faktörlerden bir tanesidir.

İlk pişirildiğinde oldukça gevrek bir yapıya sahip olan makarna, bir sonraki gün birbirine yapışmış halde bulunabilir. Bu, hamur yapısı nedeniyle meydana gelen bir durumdur ve piştikten sonraki günlerde tüketilecek olan makarnanın içine çok az miktarda su eklendiğinde, makarnanın ilk günkü tazeliğine kavuştuğu görülecektir. Burada dikkat edilmesi gereken; buzdolabındaki makarnadan, tüketilecek kadar olan miktarın bir başka tencereye alınarak ısıtılmasıdır. Bütün halinde ısıtılan ve soğuyan, ardından bir kez daha ısıtılan makarnanın besin değerleri kaybolacaktır. Bu durum bütün yemek türleri için geçerlidir.

Makarna Muhafaza Etme Yöntemleri Nelerdir?

  • Çiğ makarna, cam bir kap içinde uzun süre bozulmadan kalabilmektedir. Kendi paketi açılmadan da yıl boyunca muhafaza edilebilen makarna pişirildiğinde işler değişir.
  • Havanın sıcak olduğu mevsimlerde, pişmiş makarna açıkta bırakılmamalıdır. Sıcak havada makarna yalnızca birkaç saat bile açıkta bırakıldığında bozulma belirtileri ortaya çıkabilmektedir.
  • Pişirilmiş olan makarna sonraki günlerde de tüketilmek isteniyor ise tencerede bırakılmamalıdır. Ağzı kapaklı cam bir kap içine alınarak buzdolabında muhafaza edilmeli, tüketilecek kadarı tencereye alınarak ısıtılmalıdır.
  • Makarna sade değil de salçalı veya soslu olarak pişirilmiş ise çok daha kısa bir süre içinde bozulacağı unutulmamalıdır. Soslu makarna en fazla 2 gün tüketilmeli, 3. gün tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Yoğurtlu makarna, ilk pişirildiğinde oldukça lezzetli bir öğün olur ancak açıkta bırakıldığında yoğurt hemen bozulma belirtileri göstermeye başlar ya da hava alan yüzeyinde kuruma gerçekleşir. Bu nedenle kullanılan yoğurdun son kullanma tarihine de dikkat edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.