Bilgi Yeriniz

Pişmemiş Köfte Dolapta Kaç Gün Bekler?

28.04.2018
40.961
Pişmemiş Köfte Dolapta Kaç Gün Bekler?

Oldukça lezzetli ve sağlıklı bir besin olan köfte, hem hazırlamanın kolay olması hem de her öğünde tüketilebilir olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen yemeklerden bir tanesidir. Kızartma, fırında pişirme gibi birçok yöntemle sofralarımıza gelen köftelerin, buzdolabında bekleme süresi çok uzun değildir. Özellikle de pişmemiş olan köftelerde, bozulma süresi daha da kısalmaktadır. Hazırlanan ancak pişirilmemiş olan köftelerin dolapta bekletilme süresi birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Elbette pişmiş ve pişmemiş köftelerin buzdolabında bekletilebilme süresi farklılık göstermektedir.

Köfte Dolapta Ne Kadar Saklanmalı?

Birçok malzemeden yapılabilen köfte, en fazla kıyma kullanılarak yapılmaktadır. Pişmemiş olan köftenin dolapta bekleme süresi, aslında biraz da kıymanın cinsi ve tazeliği ile doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Köfte yapımında kıymaya ek olarak yumurta da kullanıldığı için harç olarak hazırlanmış veya şekil verilmiş olan çiğ durumdaki köftelerin en kısa sürede tüketilmesi gerekmektedir.

  • İç olarak hazırlanan köfte, buzdolabında en fazla 2 gün bekletilebilir. Daha uzun süreli bekletme halinde, köftelerde renk ve koku değişimleri ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte bozuk köftenin tüketilmesi, ciddi gıda zehirlenmesi riski de taşımaktadır.
  • Köfte hazırlanmış ve dondurulmuş durumda ise buzdolabında bekletme süresi 4 güne kadar çıkabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da, köfte hazırlarken kullanılan kıymadır.
  • Kıyma taze olarak alınmış ise köfteler yapılıp buzluğa atılabilir ve birkaç gün boyunca burada bozulmadan kalabilir. Ancak eğer zaten dondurulmuş kıyma çözülerek köfteler hazırlanmış ise bu durumda yeniden dondurulmaması çok önemlidir.
  • Bir kez dondurulup çözülen et ve et ürünlerinde, bakteriler üremeye başlar ve ikinci defa dondurma işleminde artık bu et hem besin değeri taşımaz hem de sağlık açısından risk barındırır bir hal alır.

Pişmiş Köfte Bozulur mu?

Pişmiş köfte, pişmemiş köfteye göre çok daha uzun süre buzdolabında muhafaza edilebilir ancak yine de dikkatli hareket etmek gerekmektedir, çünkü pişmiş köfte de bir süre sonra bozulma belirtileri göstermeye başlar. Pişmiş olan kıymalı köfte, içerisinde baharat da barındırdığı için bozulma süresini uzatmaktadır. Ancak buzdolabındaki köfte üzerinde beyaz beyaz benekler oluşmaya başlamış ise bu köfte artık tüketilmemelidir. Aksi halde gıda zehirlenmesi söz konusu olabilir.

Köftenin saklanması esnasında, buzdolabında kapalı bir kabın içinde bulunmasına çok dikkat edilmelidir. Aksi halde köfteler hava alabilir ve bozulma süreci hızlanır. Aynı şekilde buzdolabında daha başka besinlerle kokusu karışabilir, bu da köftenin tadının değişmesine ve lezzetini kaybetmesine neden olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.