Bilgi Yeriniz

Parkeden Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

05.07.2018
2.785
Parkeden Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum lekeleri zeminden en kolay çıkabilen lekelerden biridir. Özellikle parkenin de yapısından dolayı birkaç yöntem ile çabuk bir şekilde çıkarmak mümkündür.

Mum lekesinin çıkması zor olduğu durumlar genelde kumaşlarda yaşanmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mumu taşırken ve koyduğunuz zeminlere bilhassa dikkat etmeniz gerekmektedir.

Parkeden Mum Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Burada öncelikle mum damladığı zaman 5-6 saniye içinde kuruyabilen bir yapıda olduğu için muhtemelen anında müdahale edebilme şansınız çok az olacaktır. Parkenize döküldüğünde zaten kurumasını beklemeniz de çıkarmanız için oldukça işi kolaylaştıracaktır. Mum kuruduktan sonra yapmanız gereken işlemleri sıralamak gerekirse;

1-)Kazıma İşlemi

Parke çizilmeye çok müsait bir üründür. Bu yüzden kazıma işleminde çok dikkatli olmanız gerektiğini tekrar hatırlatalım.

Öncelikle kurumuş olan mumu kazımak için ekstra bir sivri cisim kullanmanıza çoğu zaman gerek olmamaktadır. Mum yumuşaklığından dolayı tırnağınızla bile kolayca kazıyabilirsiniz. Genelde dökülen miktar çok fazla değilse sadece kazıma işlemiyle lekeyi tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat bazen ikinci bir işlem gerektirebilmektedir.

2-)Lekeli Bölgeyi Silin

Lekelenen bölgeyi dikkatli bir şekilde kazıdıktan sonra, kalan kalıntıları ıslak mendil ile bile silebilirsiniz isterseniz. Buna ek alternatif olarak bölgeyi sabunlu bir bezle silebilirsiniz ya da yumuşak pamuklu bir beze dökmüş olduğunuz bir parça elma sirkesi de kalan lekeyi direkt olarak temizlemenizi sağlayacaktır.

Parke Silerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Parkelerinizi silerken, hassas ürünler olduğunu, çabuk yıpranabileceklerini unutmamanız gerekmektedir. Bu yüzden kabarabilme olasılığına karşı parkenin üzerinde su bırakmamalısınız.
 • Yine parke silerken nemli bez ya da mikro fiber bez kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde parke üzerinde su birikmeyeceği için kabarma ve yıpranmalar da meydana gelmeyecektir.
 • Parkelerinizi mümkün olduğunca doğal temizleyici ürünler ile temizlemelisiniz. Ağartıcı deterjanlar kullanmak parkenize zarar verebileceği gibi parkenin kullanım ömrünü de azaltmaktadır.
 • Parke silme için sabunlu su ya da sirkeli su tercih edebilirsiniz. Özellikle sirkeli su parkenizin parlamasını da sağlayacaktır. Aynı zamanda doğal bir temizleyici ürün olduğundan parkenize zarar verme ihtimali de oldukça düşük olduğu gibi yapısından dolayı mikropları kırma özelliği vardır.
 • Genel temizliklerde doğal ürünler tercih edebileceğinizi söylemiştik. Bunların yanında parkeler için özel geliştirilen temizleyicileri de tercih edebilirsiniz. Bu tür temizleme ürünler tamamen zeminin hassasiyetine göre üretildiği için herhangi bir sorun ile karşılaşmanız mümkün değildir.

Parke Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

 • Parkenizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, biraz önce de bahsettiğimiz gibi temizleme işlemlerinde doğal ürünler tercih etmelisiniz.
 • Sirkenizi parlatmak için sirke kullanabilirsiniz.
 • Kendinize bir zaman aralığı belirleyin ve o zaman aralığında temizlik yapabilirsiniz.
 • Parkenize kesinlikle sivri ve kesici cisimler ile müdahale etmemelisiniz.
 • Parkenin üzerini sulu bırakmamalısınız.
 • Parkenizi korumak adına dilerseniz küçük kilimler ile leke oluşumunu ve yıpranmayı engelleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.