Bilgi Yeriniz

Ayakkabının İçi Nasıl Temizlenir?

03.05.2018
2.036
Ayakkabının İçi Nasıl Temizlenir?

Ayakkabıların temizliği, uğraş gerektiren ve genellikle de sevilmeyen bir işlemdir. Ayakkabı temizliğinde en önemli nokta, dış kısmında gösterilen özenin iç kısmında da gösterilmesi gerektiğidir. Bu durum hem ayak sağlığı açısından hem de rahatsız edici kokuların önüne geçilebilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır.

Ayakkabılarda oluşan kötü kokular önce çorapların ve onlar vasıtasıyla da halıların çok kötü bir kokuya sahip olmasına yol açacaktır. Bu nedenle ayakkabı iç temizliği çok önemli bir ayrıntıdır.

Ayakkabılarda İç Temizlik

Ayakkabı içlerinin temizlenmesi sanıldığı kadar zor ve uzun bir süreç değildir. Bunun için bazı adımların takip edilmesi yeterli olacaktır.

  • İlk olarak ayakkabı içindeki ayak tabanlıkları çıkarılmalıdır. Bazı ayakkabılarda bu tabanlıklar ayakkabı tabanına yapışık konumda bulunur, bu durumda çıkarmak zordur, bu tür bir ayakkabı için bu tabanlıkların çıkarılması şart değildir. Çıkarılabilir durumdaki tabanlıklar, ayakkabıdan ayrıca yıkanmalıdır. Makineye de atılabilir, elde de yıkanabilir, hangisi daha pratikse o yöntem uygulanabilir.
  • Ayakkabı içinde bulunan toz ve dışarıdan ayakkabı içine giren cisimlerin temizlenmesi için elektrik süpürgesi kullanmak oldukça pratik bir yöntem olacaktır. Elektrikli süpürge ile ayakkabının içi ve dışının tüm tozu alınabilmektedir. Özellikle ayakkabının parmak uç kısımlarında biriken toz ve parçacıkların süpürge ile temizliği oldukça kolay olacaktır.
  • İçi süpürge ile temizlenen ayakkabı, bu defa nemli bir bez kullanılarak silinmelidir. Bez çok ıslak değil, yalnızca nemli olmalıdır. Islak ayakkabı içi kötü kokuların ortaya çıkmasına yol açacaktır.
  • Son olarak, süpürme ve silme işlemleri tamamlandıktan sonra, ayakkabılar mutlaka havalandırılmalıdır. Ayakkabı içinin nemli kalması, bakteri üremesine ve kötü kokuların ayakkabı tabanına sinmesine yol açar, bu nedenle havalandırma işlemine özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Havalandırma işlemi esnasında, ayakkabının hoş bir kokuya sahip olması için ayakkabı içine ayakkabı parfümü sıkılabilir. Bu koku ile birlikte kuruyan ayakkabıda uzun müddet kötü kokular oluşmayacaktır.
  • Ayakkabı içi tamamen kuruduktan sonra, daha önceden yıkanmış ve kurutulmuş olan tabanlıklar içine yerleştirilmelidir.

Ayakkabı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ayakkabı kuruduktan sonra kulanım şekline dikkat edilmesidir. Bunun için ayakkabılar, hele de yaz aylarında çıplak ayakla kullanılmamalıdır. Ayaklarda ortaya çıkan terleme, zamanla ayakkabı tabanında kararmalara yol açacağı gibi ayakkabının çok kötü bir kokuya sahip olmasına da neden olacaktır.

Ayrıca, ayakkabının giyilmesinden önce, çorap temizliğine de dikkat edilmelidir. Özellikle spor ayakkabılar ile birlikte kullanılan çorapların her gün değiştirilmesine dikkat edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.