Bilgi Yeriniz

Rengi Akan Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

03.08.2018
2.083
Rengi Akan Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Çamaşır yıkarken renklerin diğer çamaşırlara akması istenilen durumlardan biri değildir. Araya karışan renkli kıyafetlerin beyaz kıyafetlere rengini akıtması sonucu, beyaz renkli olanlar artık beyaz kalmayabilir.

Bu gibi durumların yaşanmaması için kıyafetlerinizi renklerine göre yıkamaya özen göstermelisiniz. Bu nedenle çamaşırlarınızı makineye atmadan önce dikkatli olmalısınız. Siyahlar ile beyazlar bir arada yıkanmamalı, beyaz ile renkliler bir arada yıkanmamalıdır.

Renk atacağını düşündüğünüz ve ilk defa yıkacağınız ürünler için ise renklerin karışmasını önleyen mendil kullanarak kötü sonuçları engelleyebilirsiniz.

Bütün bu durumlar dışında eğer çoktan çamaşırlarınızın renkleri birbirine karıştıysa, böyle kıyafetlerini eski renklerine dönüştürmek için izlemeniz gereken yöntemler aşağıda yer almaktadır.

Rengi Akmış Kıyafetler İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Yıkanan kıyafetlerinizi çamaşır makinesinden çıkartırken, eğer renklerinin değiştiğini fark ettiyseniz kurumalarına izin vermeden tekrar yıkamanız gerekmektedir. Bunun için iyi bir çamaşır deterjanı alıp rengi değişen kıyafetinizi/kıyafetlerinizi tekrar uzun programda yıkamalısınız.
  • Eğer kuruması için beklerseniz, renklerinin eski haline dönüştürmek imkansız bir hal alabilir. Bu nedenle kıyafetinizi makineden çıkartır çıkartmaz renk değişimi var ise tekrar uzun programda yıkamalısınız. Aynı renkte bir başka kıyafet ile beraber yıkmaya atabilirsiniz. Yıkamadan önce deterjan seçimi de çok önemli olacaktır. Pahalı diye almaktan çekindiğiniz deterjanlar, rengi akan kıyafetlerinizin eski haline gelebilmesi için çok yardımcı olacaktır. Bu nedenle deterjan seçiminizi de iyi yapmalısınız.
  • Rengi akan kıyafetlerini tekrar yıkarken suyun sıcaklık derecesi yüksek olmalıdır. Eğer tekrar yıkamak işe yaramadıysa, sıvı bir deterjan ile ön yıkama yapıp aynı işlemleri tekrarlamanız gerekmektedir. Bütün bu işlemleri uygularken, mutlaka kıyafetinizin içerisindeki yıkama talimatlarının bulunduğu etikete uymalısınız. Yıkama adımlarınızı kıyafetlerinizde daha farklı deformasyonlar oluşmaması için bu etiket size rehber olacaktır.
  • Leke çıkarıcılar ise diğer bir çözüm yöntemidir. Kıyafetinizin rengine uygun leke çıkarıcı temin ederek, kıyafetinizin eski rengine dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kuru temizlemecilerin kullandığı sıvıları temin ederek de rengi akan kıyafetlerinizin eski renklerine dönüşmelerini sağlayabilirsiniz. Fakat siyah renkte oluşan bozulmalar ya da beyaz rengin çok koyu renklere karışması sonucu renklerdeki değişimlerin maalesef geri dönüşü yoktur. Bu nedenle çamaşırlarınızı, çamaşır makinesine atarken dikkat olmalısınız.
  • Eğer bu tip durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız, şüpheye düştüğünüz kıyafetlerinizi yıkarken renk koruyucu mendil ile yıkayarak önlem alabilirsiniz. Zira rengi değişen, akan kıyafetlerinizi geri döndürmek zor olacaktır. Fakat tek bir mendil ile bunu çözebilmeniz mümkündür. Özellikle ilk defa aldığınız kot ya da tişört ya da herhangi bir atlet yıkanırken her daim renk koruyucu mendil kullanmakta fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.