Kitapların Sararması Nasıl Önlenir?

Kitapların Sararması Nasıl Önlenir?
10 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.659 kez okundu.

Hayatımızın önemli parçası haline gelen kitaplar, iyi bir şekilde muhafaza edilmediğinde çürümeler ve sararmalar meydana gelebilmektedir. Bu keyif bozucu durumu engellemek için kitapların bulunduğu alana dikkat edilmeli ve bakımları yapılmalıdır. Unutmamak gerekir ki, kitaplar farklı bir dünyadır ve o dünyayı sizden başkası koruyamaz.

Kitapların Sararması Nasıl Önlenir?

Kitapları muhafaza ettiğiniz alanların öneminden bahsetmiştik. Başlık halinde dikkat edilmesi gerekenleri sıralarsak;

1-)Nemli Ortam

Nemli ve havasız ortamda bulunan her eşya zarar görebileceği gibi, bu kişilerin sağlığını da tehdit eden bir durumdur. Böyle bir ortam rutubete sebep olabileceği için kitaplarınız da kısa sürede sararacak ve çürüyecektir. Bu yüzden kitaplarınızı belli aralıklarla havalandırın ya da bulunduğu ortamı sık sık havalandırmalısınız. Böylelikle sürekli hava sirkülasyonu olacağından içerideki kötü hava kitaplarınızı etkilemeyecektir.

2-)Sigara

Kitapların sararmasının bir diğer sebebi ise sigara dumanıdır. Kütüphaneniz ya da kitaplarınız sigara dumanına maruz kalan bir ortamda ise ve zarar görmesini istemiyorsanız, kitaplarınızı başka bir alana taşımanızı öneririz. Ya da biraz önce söylemiş olduğumuz gibi kitapların bulunduğu alanı sık sık havalandırın veya başka bir alanda sigara içmeye özen göstermelisiniz.

3-)Güneş Işığı

Kitaplarınız direkt olarak güneş ışığı alan bir konumdaysa yine sararmalar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kitaplarınızı mümkün olduğunca güneş ışığından uzak tutmanız gerekmektedir. Böylece kitapların özellikle sayfalarının sararmasını büyük oranda engellemiş olursunuz.

Kütüphane Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  • Kütüphanenin bulunduğu alan sık sık havalandırılmalıdır. Özellikle rutubetli bir ortamda ise bilhassa dikkat etmelisiniz.
  • Kitapların olduğu raflar ve kitaplar nemli bir bez yardımıyla belirlediğiniz aralıklarda silinmelidir. Fazla tozlu ortamda kalan kitaplarda da çürümeler ve sararmalar meydana gelebilmektedir.
  • Uzun süreli tatillerde kitaplığınızın üzerini örtü ile kapatabilirsiniz. Bu şekilde siz yokken de kitapların zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Eski Kitapların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  • Kitaplarınızın dışını sık sık çok nemli olmayan bir bezle dokunarak silmelisiniz. Eski kitaplar uzun süre beklemekten dolayı iki kat daha hassastır.
  • Şeffaf poşet, jelatin ile kaplatabilirsiniz. Böylece sürekli dokunularak zarar görmesini de engellemiş olursunuz.
  • Eski kitaplarınız eğer azınlıktaysa, bu kitapları ayrı bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Güneş ışığından ve nem olmayan, rutubetsiz bir alanda muhafaza etmeniz kitaplarınızı daha uzun vadede korumanıza yardımcı olacaktır.
  • Eski kitaplarınızın koktuğunu hissediyorsanız, bu kitapları yine güneş almayan havadar bir ortamda birkaç gün bekletebilirsiniz. Böylece hem kitaplarınız havalanmış olacaktır hem de üzerindeki küf kokusu gidecektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git