Ayakkabı Bağcığı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı Bağcığı Nasıl Temizlenir?
24 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.307 kez okundu.

Sürekli olarak tarafımızdan kullanılan ayakkabılar üzerinde, aynı zamanda bağcıklar da zor koşullara maruz kalmakta ve kullanım sırasında kirlenmektedir. Kirli bir bağcık, ayakkabının tüm güzelliğini gölgeler ve özensiz bir görünüme neden olur. Bu nedenle bağcıkların sık aralıklarla ve belli yöntemler kullanılarak temizlenmesi gerekmektedir.

Bağcıkların temizliği her zaman tam anlamıyla mümkün olmayabilir. Bembeyaz bağcıklar için belli temizleme yöntemlerinin kullanılması gerekir. Aynı şekilde koyu renk ayakkabı bağcıkları için de kullanılabilecek bir takım yöntemler söz konusudur. Bu yöntemlerle çok kısa sürede bağcıklar temizlenebilmektedir.

Ayakkabı Bağcığı Nasıl Temizlenir?

1-)Açık Renk Bağcıkların Temizliği

Oldukça hızlı bir şekilde kirlenme potansiyeline sahip olan açık renk bağcıklar, temizliği de zor olan bağcıklardır. Tam anlamıyla temizlenebilmesi için ağartıcı kimyasallardan yardım alınması gerekmektedir.

  • Ağartıcı özelliğe sahip olan ve günümüzde her evde temizlik için kullanılan çamaşır suyu, açık renk bağcıkların temizlenmesi için de kullanılabilmektedir. Bunun için açık renk bağcıklar için sıcak su ve çamaşır suyu karışımı hazırlanmalı ve bağcıklar birkaç saat bu suda bekletilmelidir.
  • Açık renk bağcıkların temizlenmesinde, karbonat ve sirke de kullanılabilir. Kimyasal ürünlere alerjisi olan ya da sağlık açısından bu tür ürünleri kullanmak istemeyen kişiler, ılık su içine bir kaşık karbonat ve bir miktar sirke ekleyerek ayakkabı bağcıklarını bu karışımda bekletmelidirler.

2-)Koyu Renk Bağcıkların Temizliği

Rengi dolayısıyla kiri çok fazla belli etmeyen koyu renk ayakkabı bağcıklarının temizliği nispeten daha kolay yapılabilmektedir. Bağcıklar çıkarılarak bir süre sıcak suda bekletildiğinde kirleri yumuşayacaktır. Daha sonra ağartıcı içermeyen bir deterjan kullanılarak bağcıkların temizlenmesi sağlanabilir. Buna ek olarak, beyaz sabun da oldukça iyi bir temizlik malzemesidir.

Bağcıkların takıldığı ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanabilir cinsten bir ayakkabı ise, bağcıklar çıkarılmadan ayakkabı doğrudan makineye atılıp yıkanabilir de. Ancak öncesinde özellikle açık renk olan bağcıkların sıcak suda bekletilmesi, makineden çıktıklarında çok daha temiz olmalarını sağlayacaktır.

Buna ek olarak, bağcıkların temizlenmesi için bulaşık deterjanından da yararlanmak mümkündür. Bilindiği gibi bulaşık deterjanı yağların ve kirlerin temizlenmesinde önemli bir yarar sağlamaktadır. Ilık suya bir miktar bulaşık deterjanı dökülüp köpürtülerek bağcıkların içinde bir süre bekletilmesi, başarılı bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Yıkanan bağcıkların nemli kalmaması da çok önemli bir detaydır. Nemli halde ayakkabıya takılan bağcıklar toz taneciklerinin yapışmasını ve bağcıkların çok kısa bir süre içinde bir kez daha kirlenmesine yol açacaktır. Bu nedenle bağcıklar mümkünse çamaşır ipinde ya da havadar bir yerde kurutulmalı, iyice kuruduktan sonra ayakkabıya takılmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git