Bilgi Yeriniz

Dijital Termometre Nasıl Kullanılır?

14.06.2018
2.768
Dijital Termometre Nasıl Kullanılır?

Dijital termometre, özellikle acil durumlar için her evde bulunması gereken teknolojik ürünlerin başında gelmektedir. Özellikle hastalık dönemlerinde ve çocuklarda vücut ısısının ölçülmesini sağlayan dijital termometre, kullanım kolaylığı bakımından da sıkça tercih edilen teknolojik ürünlerden bir tanesi haline gelmiştir.

Dijital termometre sayesinde ateş ölçümü birkaç saniye içinde tamamlanabilir ve acil bir durumda müdahale süresi çok daha fazla kısalabilir. Bunun yanı sıra eski model termometreler ile kıyaslandığında dijital termometreler çok daha doğru sonuç vermektedir. Buna ek olarak piyasada dijital termometreler çok uygun bir fiyatla satışa sunulmaktadır. Genellikle elektronik ürünler satan mağazalarda dijital termometre de satılmaktadır, bu gibi teknoloji marketlerinde bu ürün de satın alınabilir.

Dijital Termometrenin Kullanımı

Dijital termometre, oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Aynı zamanda eski model termometreler gibi uzun bir süre beklemesi de gerekmediğinden, bebeklerde ve küçük çocuklarda ateş ölçümüne tercih nedenidir.

Ergonomik yapısı ile cepte, çantada kolaylıkla taşınabilen dijital termometre, ince ve uzundur. Dış kısmı plastik bir malzeme kullanılarak üretildiği için aynı zamanda kırılmalara karşı daha dayanıklı olan dijital termometre, taşıma bakımından da bir ağırlık yapmaz. Üzerinde küçük bi pencere bulunan bu termometre ile ateş ölçümü kolaylıkla yapılabilir. Bu pencerede ateş derecesi görünür ve kolaylıkla okunabilir. Ateşin ölçülmesi için sivri olan ve ucunda minik bir metal parça bulunan taraf kullanılır.

Dijital Termometreyle Ateşin Ölçülmesi

  • İlk olarak, satın alınan dijital termometre kaliteli bir markaya ait olmalıdır ki bu sayede doğru sonuç alınabilsin.
  • İlk kullanım öncesinde, ince ve metal olan uç kısmı ılık sabunlu su ile yıkanmalıdır, su, dijital termometrenin diğer kısımlarına temas etmemelidir, aksi halde dijital özelliğinde sorun oluşabilir.
  • Yıkama sonrasında dijital termometrenin ucu bir kâğıt havlu yardımı ile kurulanmalıdır.
  • Temizleme işleminden sonra dijital termometrenin uç kısmı ağzın içine yerleştirilir ve ağır kapatılır.
  • Ağız kapalı iken dijital termometrenin üstündeki düğmeye basılır ve açılması sağlanır.
  • Açtıktan sonra birkaç saniye sonra duyulacak minik alarm sesi ile birlikte termometre ağızdan çıkarılır ve dijital termometrenin penceresinde ateş derecesi görüntülenebilecektir.
  • Ateş derecesi 37 derecenin üzerinde ise vücut ısısı yüksek demektir.
  • Kullanım sonrasında dijital termometrenin uç kısmı yeniden ılık su ve sabunla yıkanmalı ve kâğıt havlu ile kurulanmalıdır.
  • Bazı durumlarda, uzun süre kullanım sonucunda dijital termometrenin pilleri zayıflayabilir. Bunun için dijital termometrenin arka tarafında bulunan küçük kapakçık açılmalı ve piller değiştirilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.