Bilgi Yeriniz

Tavuğun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

25.04.2018
4.134
Tavuğun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde fiyatı çok daha uygun olduğu için sıklıkla tercih edilen tavuk eti, dikkat edilmediğinde çeşitli sağlık sorunlarına ve hatta gıda zehirlenmelerine yol açabilmektedir. Bu duruma yol açan temel faktör ise tavuk etinin saklama koşullarının uygun olmamasıdır. Tavuk eti bozulmaya oldukça yatkın bir üründür ve satın alınırken da azami dikkat gösterilmesi gereken besinlerden bir tanesidir.

Tavuk eti çok kısa bir süre içinde bozulabilir ve bozulma başladığında, derisinde mikroorganizmalar üremeye başlar. Bu da tavuğu sağlık açısından ciddi bir tehlike haline getirir. Satın alınırken de bozulmuş olabilen tavuklara çok dikkat etmek gerekmektedir. Bu yüzden de belli bazı noktalara dikkat edilmeli ve bozuk olan tavuk satın alınmamalıdır.

Tavuk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Satın alınan her üründe olduğu gibi, tavuk alırken de son tüketim tarihi mutlaka kontrol edilmelidir. Satın alınacak olan tavuk etinde, son kullanma tarihinden en erken üç gün öncesine kadar vakit olmalıdır. Çünkü tavuk eti bazen erkek bozulabilmektedir. Ayrıca sulu kesim, yani tabanında ped bulunan tavuklar tercih edilmemeli, kuru yolum tavuklar satın alınmalıdır. Poşet içinde çok miktarda kan ve su akıntısı olan tavuklar da kesinlikle satın alınmamalıdır.

Marketlerden satın alınan tavukların, mutlaka soğutucu dolaplarda bulunması gerekir. Ayrıca poşetin üzerinden etinin üzerine bastırılarak dirilik durumu da mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer ette gevşeklik, parmak bastırılan yerde düzelme yoksa, bu tavuklar satın alınmamalıdır.

Bozuk Tavuğu Anlama Yöntemleri

  • Tavuk eti, eğer henüz taze ise ten renginde ya da hafif pembemsi bir renkte olur. Ancak rengi sarıya doğru değişen tavuk eti, bozulmaya yüz tutmuş demektir. Bu durum en iyi tavuğun derisinde gözlemlenebilmektedir.
  • Tam anlamıyla bir tarif yapmak zor olsa da, genel olarak sağlıklı tavuk kokusu bilinmektedir. Tavuk etini kokladığınızda ekşimsi bir koku alıyorsanız, bu tavuk bozulmuş ya da bozulmaya yüz tutmuştur.
  • Tavuğun dış yüzeyinde sümüksü bir yapı mevcut ise bu tavuğun üzerinde bakterilerin üremeye başladığının göstergesidir.
  • Et üzerine bastırıldığında dağılan tavuk, satın alınmaması gereken tavuklardandır.
  • Her ne kadar dolapta bulunan tavuklardan seçilmiş olsa da, tavukların bozulabileceği unutulmamalıdır.

Tavuk eti, çok kolay bir biçimde bozulabilen fark edilmediğinde gıda zehirlenmesine yol açabilen bir et türüdür. Kırmızı ete nazaran daha uygun fiyatlı olması nedeniyle bireyler tavuk etini daha sık tüketir hale gelmişlerdir. Bu da tavuk üretiminde sağlıksız koşulları ve hızlı üretim tavukların satışa sunulmasını beraberinde getirmiştir. Bu nedenle satın alma ve tüketim esnasında son derece dikkatli olunması sağlık açısından büyük önem arz etmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.