Bilgi Yeriniz

Powerbank Nasıl Şarj Edilir?

27.06.2018
1.853
Powerbank Nasıl Şarj Edilir?

Powerbank için telefon kullanımının çoğalması ile meydana çıkan şarj problemini ortadan kaldıran, yedek güç diyebiliriz. Powerbank özellikle dışarıda, prizin olmadığı alanlarda sıkça kullanışlı olabilen bir üründür.

Powerbank Nasıl Şarj Edilir?

Powerbank’lerin farklı modelleri olduğu için, bazı modellerde şarjının dolduğunu ya da bittiğini gösteren led ışıklar vardır fakat bazı modellerinde ise olmadığı için bunu anlamak zordur. Bu tür led ışıkları olmayan powerbank’leri kişiler maalesef kendileri takip edebilmektedir.

Öncelikle şarjı olmayan powerbank’lerde bunu gösteren bir led ışık genelde bulunmaktadır. Bu ışık şarjı yokken kırmızı, şarj olurken ise mavi yanmaktadır. Aynı şekilde ne kadar şarjı kaldığını gösteren ışıklar ise genelde yeşil olarak gözükmektedir. Şarjı olmayan bir powerbank’in adaptörünü prize takarsanız, direkt olarak şarj almaya başlayacaktır. Fakat yine de ışığına dikkat etmelisiniz. Ya da powerbank’i şarja taktıktan 2-3 dakika sonra açmayı deneyin bu şekilde şarj olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Powerbank Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Çok fazla ısınmış olan powerbank’i prizden çekin ve soğumasını bekleyin. Çok fazla baskı yapmanız sonucunda cihaza zarar verebilirsiniz.
  • Powerbank’leri kullanırken çok sık şarja takıp çıkarmamanız gerekmektedir. Bu durum aslında tüm elektronik cihazlarda geçerlidir, alete zarar vermektedir.
  • Her şarja taktığınızda hem powerbankinizin şarj olup olmadığını, hem de telefonunuzu şarj edip etmediğini muhakkak kontrol etmelisiniz.
  • Kabloları dikkatli bir şekilde sararak taşımanızı öneririz. Dikkat edilmeden katlanan kablolar temassızlığa neden olabilmektedir.
  • Powerbank şarj ederken mümkün olduğunca sadece prizden şarj etmeye çalışmalısınız. Bu şekilde pil ömrünü korumuş olursunuz.
  • Gereksiz uzun süre powerbank şarjda kalmaması gerektiğini hatırlatalım. Bu durum pil ömrünün azalmasına neden olmaktadır.
  • Mümkün olduğunca powerbank’i ara ara kullanmamalısınız. Telefonunuzun şarjı bittiğinde telefonunuzu powerbank’e takabilir ve sağlıklı bir şarj işlemi için sürekli olarak telefonla oyalanmaktan kaçınmalısınız. Bu şekilde telefonun tam manasıyla şarj olması engellenmiş olacaktır.

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1-)Güneş Enerjisi İle Çalışan Powerbank

Eğer sürekli olarak doğa yürüyüşleri, kamp gibi aktiviteler yapıyorsanız ve powerbank ihtiyacınız varsa sizin için en makul önerimiz hem güneş enerjisi hem de prizden şarj edilebilir powerbankler olacaktır. Özellikle prize erişemediğiniz zamanlarda powerbank’i doğal enerji olan güneşe tuttuğunuzda, sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan şarj olacaktır.

2-)Led Işıklı Powerbank

Powerbank alacağınız zaman tamamen ihtiyacınıza yönelik almalısınız. Yani basit bir şey istiyorsanız, evin içinde bile kullanabileceğiniz bir şey arıyorsanız, aslında her modeli kullanabilirsiniz fakat her zaman led ışıklı powerbankleri kullanmanızı öneririz. Böylece cihazının şarjının bitmesi durumunda bunu görebileceğiniz gibi, şarjı dolduğu zaman ise prizde fazla bekletmekten kaçınmış olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.