Bilgi Yeriniz

Pantolon Nasıl Ütülenir?

07.10.2018
2.458
Pantolon Nasıl Ütülenir?

Ütü yapmak çoğu zaman kişiyi oldukça zorlar. Hem zaman açısından hem de zor ve sıkıcı olmasından dolayı ütü yapmak çoğu zaman istenmeyerek yapılır. Ütü yapılırken en çok zorlanan ürünlerden biri de pantolondur. Pantolon ütülenirken ısı pantolonun kumaşına göre ayarlamak ilk dikkat edilmesi gereken durumdur. Pantolon ütülendikten sonra iki parçanın aynı yerden tek çizgiye sahip olması beklenmektedir. Ütü yapıldıktan sonra bir de o ütünün kalıcı olması beklenir. Aşağıda ütünün nasıl yapılacağı ve püf noktaları detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Pantolon Nasıl Ütülenir?

  • Pantolonu ütülemeyi pantolonun içinde kalan ceplerinden başlamak gerekmektedir. Bu sayede içeride kalan cep kabarma yapmayacaktır. Daha sonra bel kısmı ütü masasına geçirilir ve bel kısmı ütülenir. Sonrasında bacak sıkımlarına geçilir. Resmi ve kumaş pantolonların tek çizgi olacak şekilde bir ütü izine ihtiyaç duyulur. Bu tarz pantolonların iyi ütülü olduğunu tek çizgili olup olmadığına bakılarak anlaşılır.
  • İki bacak kısmını oluşturan parçalar üst üste koyulup kat kat olacak şekilde ütülenir. Çizgi daha önceden varsa eğer çizgilere dikkat edilerek belirginleştirmek için üstünden ütü geçilir. Eğer çizgi yeni oluşturulacaksa parçalar eşit şekilde üst üste konulduktan sonra iki kenarından da dikkatli bir şekilde ütü geçilerek çizgi oluşturulur. Ütü yapılırken ütü ileri geri yapılmamalıdır. Düz bir şekilde tek bir yönde yapılan ütü daha sağlıklı olacaktır.

Pantolon Ütülenirken Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Pantolonun iyi ütülenmesi için kuruluğu oldukça önemlidir. Pantolon ütüleneceğinde tam kurumamış olması biraz nemli kalması gerekmektedir. Pantolon kuruması için asılırken bel kısmında bulunan kemer yerinden tutularak asılmalıdır. Bu sayede pantolonu ütülerken ekstra bir izi kaybetmek için zaman ve emek harcamak zorunda kalmazsınız. Pantolon ipe asılmadan önce mutlaka birkaç kez çırpılmalıdır. Bu pantolonun fazla kırışmamasına yardımcı olur. Ütüleme işlemi nemli ve iyi şekilde kurutulduğu takdirde ütülenen pantolon en iyi sonucu verecektir.

Ütülediğiniz pantolon eğer çok fazla ütülenen bir pantolonsa ya da hassas bir kumaşa sahip ise ütüleme işlemi yapılırken ütüleyeceğiniz pantolonun üzerine nemli bir tülbent konulabilir. Bu işlem pantolonunuzun yanmasını ve parlamasını engelleyecektir. Ayrıca yaptığınız bu işlem yapılan ütüleme işleminin daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır. Pantolon ütülenirken buhar düğmesi de oldukça önemlidir. Özellikle pantolon çizgisi ütülenirken bir elin buhar düğmesine basılı kalması gerekmektedir. Buhar düğmesi sayesinde ütüleme işleminin süresi azalacak, aynı zamanda daha net bir ütüleme işlemi yapmış olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.