Bilgi Yeriniz

Rakının Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

19.07.2018
8.079
Rakının Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Rakı uygun bir şekilde saklandığında kesinlikle bozulmamaktadır. Rakının bozulduğunu ise sadece görüntüsünden kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Rakının Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

1-)Görüntüsünden Anlayabilirsiniz

Rakı kolay bir şekilde bozulabilen bir içki değildir. Daha önce açılmışsa ve doğru bir şekilde muhafaza edilmemişse ancak o zaman görüntüsünde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Genelde nadir gerçekleşen bu durumda tüketilen bir rakı zehirlenmeye sebep olmaz fakat mideyi rahatsız edebilmektedir.

Rakı, o sıvı görüntüsü yerine daha hamurumsu bir görüntü ye sahipse tüketilmemesi gerekmektedir. Aynı şekilde rakının içinde tortulaşma varsa yine tüketmemelisiniz.

2-)Tadından Anlayabilirsiniz

Rakıyı yine saklama koşullarına bağlı olarak, tadına baktığınızda daha tatlı bir tat alıyorsanız, şekerlendiği anlamına gelmektedir. Yine tüketmemeniz gerekmektedir.

Rakı Nasıl Saklanmalıdır?

  • Rakı yüksek derecede sıcak yerlerde muhafaza edilmemelidir. Fakat standart bir oda sıcaklığında rahatlıkla saklayabilirsiniz. Buzdolabı, mutfak dolabı, kiler gibi ortamlarda sakladığınızda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Yalnızca buzdolabınız çok iyi bir soğutucu ise buzdolabınızda saklamak yerine oda sıcaklığında saklamanız daha doğru olacaktır.
  • Rakıyı ağzı açık bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Rakının uzun bir süre ağzının açık kalması durumunda içindeki alkol oranı azalacağı için biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi rakı tatlanacaktır.

Rakı Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Rakı daha çok sohbet ile içilen bir içkidir. Sesli müzik ve dans ortamlarından ziyade meyhane içkisi olduğundan oturarak içilir ve dozu kaçırıldığında çoğu zaman ayağa kalkıldığında fark edildiğinden kişiyi kolayca sarhoş edebilmektedir. Fakat doğru bir şekilde içildiğinde rakının etkisini azaltabilirsiniz.

  • Rakı içerken ilk dikkat etmeniz gereken son kullanım tarihidir. Mümkün olduğunca rakının son kullanma tarihine dikkat etmeli ve ona göre tüketmelisiniz.
  • Rakıyı hızlı bir şekilde değil ağır içiniz. Böylece sindire sindire içtiğinizden hem daha keyifli bir hal alır hem de etkilenmezsiniz.
  • Rakı içerken 2 kadehten sonra arada muhakkak çay içmelisiniz. Çay, rakının mideniz üzerindeki etkilerini azaltır ve midenizi dinlendirir.
  • Rakıyı su ile içmelisiniz. Rakının üzerine su konduğu gibi ekstra yanında su bulundurmaya ve her rakıdan sonra bu suyu içmeye özen gösterin. Bu şekilde tüketilen rakı, etkilenmenizi engelleyecektir.
  • Rakının yanında muhakkak sürekli bir şeyler de yemelisiniz. Genelde mezeler rakı sofralarının vazgeçilmezidir. Her yudumdan sonra ağzınıza bir parça bir şey atmanız sonraki aşamada midenizin bulanmasına engel olacaktır.

NOT: Rakıyı bir mekanda içecekseniz veya evinizde tüketecekseniz aldığınız ve içtiğiniz yerler sürekli gittiğiniz bir yer olması önemlidir. Günümüzde sahte rakı üretiminin çok olmasından dolayı ve sahte rakı kişinin direkt olarak sağlığına zarar verdiğinden mümkün olduğunca dikkatli bir tüketim yapmak gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.