Bilgi Yeriniz

Pişmiş Makarna Nasıl Saklanır?

28.05.2018
4.721
Pişmiş Makarna Nasıl Saklanır?

Pişmiş makarna bir süre daha yenmek üzere muhafaza edilebilir. Elbette ki bu muhafazada makarnanın nasıl pişirildiği ve içine eklenen soslar gibi konuların da önemi bulunmaktadır. Kuru makarnaya kıyasla bir hayli kısa bir saklanma ömrüne sahip olan pişmiş makarna, bozulmadan tamamen tüketilmeye çalışılmalıdır.

Pişmiş makarnanın saklanmasında içine konan malzemeleri büyük önem taşımaktadır. Sade makarna piştiğinde ömrü aromalı ve katkılı olan makarnaya göre çok daha uzundur. Özellikle baharatlı ve soslu makarnalar çok çabuk bozulma eğilimi gösterdiği için genellikle bir sonraki günden itibaren tüketilmeleri tavsiye edilmez.

Pişmiş Makarna Nasıl Muhafaza Edilir?

Oldukça pratik ve çabucak hazırlanan bir yemek olması ile makarna, mutfakların vazgeçilmez yemekleri arasında yer alır. Genellikle çocuklar tarafından fazlasıyla sevilen makarna, besin değerleri dolayısıyla da bir hayli doyurucudur.

Makarnanın saklanabilmesi makarnanın yapısal özellikleri kadar dış faktörlere de bağlıdır. Makarna çok sıcak havada oda sıcaklığında bırakıldığında, çok değil 1-2 saat içinde bozulma belirtileri göstermeye başlayacaktır. Bu nedenle artan ya da yenmeyen makarnanın muhakkak kapaklı bir kapta ve buzdolabında muhafaza edilmesi önerilmektedir. Sos da eklenen makarnanın bu sosu unutulmamalı ve en geç pişirildikten sonraki gün bu makarna tüketilmelidir. Buzdolabında 2 günden fazla beklemesi halinde soslu makarnanın sosunda donma ya da tadında değişiklikler ortaya çıkabilir.

Makarna Yapımında Püf Noktalar Nelerdir?

  • Her ne kadar çok kısa sürede ve kolaylıkla pişen bir yemek türü olarak görülse de makarna pişirirken bazı noktalara çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde makarna hem kuru hem de lezzetsiz olacaktır.
  • İlk olarak, çubuk makarna yapımı sonrasında, bu makarnaların tencereye sığması bakımından bölünmesi tavsiye edilmez. bunun yerine makarnalar tencereye bütün olarak atılmalı ve yumuşayan bölümler tencere içine doğru iteklenmelidir.
  • Makarnanın haşlanması ile ilgili de bilinmesi gereken bir püf nokta mevcuttur. Makarnanın kapağı kapatıldığında bilindiği gibi su taşmaktadır. Bu su taşma durumunun engellenebilmesi için haşlama suyuna çok az miktarda bitkisel yağ eklenirse taşma ve makarnaların birbirine yapışma sorunu da ortadan kaldırılmış olur.
  • Makarna üzerine eklenecek olan ya da makarnanın servis edileceği zaman üzerine dökülen sosun bir kez daha pişirilmesine gerek yoktur. Haşlanan makarna bir tabağa alındıktan sonra ya da suyu süzülüp geri tencereye konduktan sonra sos üzerine dökülebilir. Böylece yeniden pişirilmesine de gerek kalmaz. Pratik ve hazır bir sunum sağlanmış olur.
  • Makarnanın haşlanması sırasında kullanılan suyun miktarı da büyük önem taşımaktadır. Aksi halde makarnaların birbirine yapışması ve hamur haline gelmesi kaçınılmaz bir sorun haline gelecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.