Bilgi Yeriniz

Başta Şişlik ve Kaşıntı

12.03.2018
9.360
Başta Şişlik ve Kaşıntı

Çeşitli sağlık sorunlarının bir etkisi olarak baş bölgesinde şişlik ve kaşıntı ortaya çıkabilir. Duruma neyin yol açtığının tespit edilebilmesi için kişinin bu şikayetler ortaya çıktığında zaman kaybetmeden doktora gitmesi gerekmektedir. Ancak genel itibariyle başta meydana gelen şişlik ve bunun beraberinde getirdiği kaşıntı geçici bir durum olarak ortaya çıkar ve bir süre sonra da kendiliğinden geçer. Ancak hiçbir neden yokken ortaya çıkan şişlikler tehlikelidir ve müdahale gerektirebilir.

Başta Şişlik ve Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

  • Baş bölgesi vücudumuzda yer alan en hassas bölgelerin başında gelir. Bulunduğu konum itibariyle de travmalara açık bir durumdadır. Bu da baş bölgesinin sıklıkla, özellikle dikkatsizlik sonucunda çarpmaya maruz kalmasına yol açmaktadır. Bunun yanı sıra geçirilen şiddetli bir kaza, baş bölgesine alınan şiddetli ve sert bir darbe sonucunda, beyin sarsıntısı ve daha kötü durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle derhal doktora gidilmesi hayati önem taşır.
  • Bedenimizin her bölgesinde zaman zaman ortaya çıkabilen yağ bezeleri, kafa derisinde de meydana gelebilmektedir. Genel olarak zararsız bir yapıda olsa da, bazı durumlarda kırmızı ve ağrılı olarak ortaya çıkar ve kişinin günlük hayatını da etkiler. Bu gibi bir durumda enfeksiyon riski bulunmaktadır ve bu nedenle müdahale edilmesi önemlidir.
  • Hormonlara, yaşa ya da tüketilen besinlere bağlı olarak vücudun her bölgesinde sivilce oluşumları gözlemlenebilir. Saç derisinde çıkan sivilceler baş derisinde hem şişkinliğe hem de kaşıntıya yol açar.
  • Egzama türü rahatsızlıklar, kafa derisinde görüldüğünde, ortaya kafa derisi şişlikleri ve kaşıntı sorunu çıkabilir. Bu tür durumlarda bu rahatsızlığın tedavisi uygulanmalıdır.
  • Baş bölgesinin hijyenik olmaması, yani kafa derisinin ve saçların düzenli yıkanmaması, çeşitli sebeplerle oluşan kepek, bit ve pire gibi haşerelerin kafa derisinde yuva yapması gibi nedenlerle de kafa derisinde şişlik ve kaşıntı meydana gelebilir. Bu gibi bir durumda mutlaka parazit ilaçlaması yapılması gerekir. Normal şampuan ya da saç ürünleri bu gibi durumlarda işe yaramayacaktır.
  • Kozmetik ürünler, kimyasal bir içeriğe sahip olduğu için kafa derisinde kaşıntıya yol açabilir. Aynı zamanda kişinin bu gibi kimyasal içerikli ürünlere alerjisi olabilir. Bunun tedavisi için alerji testi yaptırılması gerekmektedir.

Başta Şişlik ve Kaşıntı Tedavisi

Yukarıda bahsi geçen nedenlerden, en önemli olan travmalar ve sebepsiz oluşan şişliklerdir. Nedensiz şişlikler beyinle ilgili bir sorunun işareti olabilir. Aynı zamanda baş bölgesinin travmatik etkenlere maruz kalması sonucunda beyinde sarsıntı ya da beyin kanaması gibi faktörler de dışa şişlik olarak yansıyabilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda mutlaka en kısa zamanda muayene şarttır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.