Zeytinyağının Asidi Nasıl Giderilir?

Zeytinyağının Asidi Nasıl Giderilir?
24 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 973 kez okundu.

Zeytinyağının asidi nasıl giderilir merak edilen sorulardan birisidir. Zeytinyağı günümüzde sıvı yağa göre daha sağlıklı olması nedeniyle çok daha tercih edilen yağ türlerinden birisidir. Saf zeytinyağının insan vücuduna birçok faydası bulunur. Zeytinyağının bu kadar faydalı bir ürün olmasının sebebi ise içeriğinde yer alan maddelerdir. Zeytinyağının içeriğinde çok sayıda sodyum, potasyum, kalsiyum, demir gibi besin değerleri yer alır.

Zeytinyağının içinde yer alan diğer bir madde ise asittir. Zeytinyağının asit değeri çok yüksek ise mutlaka düşürülmesi gerekir. Zeytinyağının içeriğinde yer alan asit değerini düşürebilmek için farklı yöntemler denemek mümkündür.

Zeytinyağının Asit Oranı Nasıl Düşürülür?

Zeytinyağının birçok faydası bulunur. İçilmesi ve yemekleri katılması dışında zeytinyağını bebeklerin vücudu için kullanmak da mümkündür. Bebeklerin vücudunda zeytinyağı sürmek rahatlamalarını sağlayan bir işlem olduğu çoğu kadın bu yöntemi denemektedir. Bebeğe zeytinyağı sürmek için tercih edilen zeytinyağının asit oranının mutlaka az olması gerekir.

Asit oranı yüksek olan zeytinyağlarının asidini düşürebilmek için ise ısıtmak iyi bir yöntem olacaktır. Has zeytinyağını bir miktar ısıtarak asit değerini düşürebilirsiniz. Bu yöntemi denemek için öncelikle bir miktar zeytinyağını ocakta kokusu tamamen çıkana kadar ısıtın. Daha sonrasında ise hafifçe soğuyan zeytinyağını asit oranı azaltılmış bir biçimde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının birçok faydası bulunur. En sık karşımıza çıkan zeytinyağı faydaları arasında ise şunlar yer almaktadır:

 • Zeytinyağı kullanımı ile kısa sürede kilo verebilirsiniz. Zeytinyağı içinde tekli doymamış yağ bulunur ve bu yağın insanlarda kilo aldırıcı bir özelliği yoktur.
 • Zeytinyağının faydalarından bir diğeri ise sindirimi arttırmasıdır. Sindirimi zor yemeklerde zeytinyağı kullanımı yaparak sindirim sisteminizi düzeltebilirsiniz.
 • Metabolizma hızlandırma özelliği bulunan zeytinyağı ile kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulmanız mümkün olacaktır.
 • Zeytinyağının faydalarından bir diğeri ise cilt sağlığını korumasıdır. Daha güzel bir cilt için zeytinyağı ile maskeler hazırlayabilir ve günlük olarak kullanım yapabilirsiniz.
 • Kolesterol miktarını düşüren zeytinyağı tam bir kalp dostudur. Kalple ilgili sağlık sorunları olan kişilerin saf zeytinyağı tüketimi yapılması tavsiye edilmektedir.
 • Zeytinyağının diğer bir faydası ise kalp krizi riskini azaltmasıdır. İleri yaşlarda zeytinyağı kullanımı daha çok tavsiye edilmektedir.
 • Zeytinyağının enflamasyonu önlediği de bilinen gerçeklerden birisidir.
 • Yaşlanma geciktirici etkisi de bulunan zeytinyağının mutlaka en az %70 oranında saf olanları tercih edilmelidir.
 • Safra taşı oluşumunun engellenmesinde de zeytinyağının büyük bir önemi vardır.
 • Zeytinyağı kullanımı hücre duvarlarını da güçlendiren bir etkiye sahiptir.
 • Kanser riskini azaltan zeytinyağı özellikle meme kanseri riski oranını önemli ölçüde azaltır.
 • Zeytinyağının faydalarından birisi de yüksek tansiyonu engellemesidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git