Zeytinyağı Kokusunu Ne Alır?

Zeytinyağı Kokusunu Ne Alır?
9 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 3.032 kez okundu.

Zeytinyağı, içerisinde bulunan yağ asitleri bakımından son derece sağlıklı ve aynı zamanda da lezzetli bir malzemedir. Yemeklerde kullanımı oldukça güzel sonuçlar alınmasını sağlar. Zeytinyağlı yemekler soğuk olarak da tüketildiği için meze türü atıştırmalıklar yine zeytinyağı kullanılarak hazırlanabilmektedir. İçerisinde bulunan yağ asitleri antioksidanlar içermektedir ve zeytinyağı, özellikle beslenme düzeninin iyileştirilmesinde de önemli bir yer edinmiş durumdadır.

Zeytinyağı her ne kadar mutfağımızda sıklıkla kullanılan bir malzeme olsa da, bazen kokusu çok yoğun olabilmekte ve bu da tüketim sırasında damak tadını bozabilmekte ya da kişilere rahatsızlık verebilmektedir. Bazı yöntemler kullanılarak zeytinyağının bu rahatsız edici kokusu maskelenebilir ya da ortadan kaldırılabilir.

Zeytinyağı Kokusunu Gidermek İçin Öneriler

  • Zeytinyağının kahvaltıda tüketimi sırasında içine az miktarda nar ekşisi ya da nar eksili sos eklenmesi, ağır kokunun maskelenmesini sağlayacak ve hoş bir atıştırmalık ortaya çıkacaktır. Nar ekşisinin kokusu ve tadı çok daha baskın olduğu için zeytinyağının kokusu rahatsız edici olmayacaktır.
  • Bazı baharatlar da zeytinyağının kokusunu bastırmak için kullanılabilmektedir. Özellikle yemeklerde zeytinyağı kullanımı sonucunda ortaya çıkan ağır kokunun giderilmesinde bu yöntem son derece etkili olmaktadır. Bunun için hem yemeği daha da lezzetlendirmek hem de aromasını değiştirmek için kokulu olan baharatlardan yardım alınabilir. Özellikle kimyon, zencefil, karanfil nane gibi yoğun kokulu baharatlar bu işlem için yemeğin türüne göre seçilerek kullanılabilir.
  • Zeytinyağının sos olarak kullanımında, ocakta yakılması, çok daha ağır bir koku oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ısıtılmaması gerekir. Isıya maruz kaldığında zeytinyağı içinde bulunan yağ asitleri çok çabuk bir şekilde parçalanır ve bu da kötü bir koku ortaya çıkmasına yol açar. Zeytinyağı illa ısıtılacaksa çok kısık ateşte yavaş yavaş ısıtılmalı ve çok fazla yakılmamalıdır.

Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

Günümüzde piyasada birçok markaya ait birçok çeşit şişede zeytinyağı görmek mümkündür. Ancak zeytinyağı satın alınırken bazı özelliklerine dikkat etmek oldukça önemlidir. Bunlar şu şekilde ifade edilebilir:

  • Zeytinyağı şişesinde hava geçirgenliği olmamalı, şişe kapağı sıkı bir biçimde kapanır türden olmalıdır.
  • Şişenin ağzına kadar dolu halde saklanması önemli bir püf noktadır. Bu sayede ağız kısmındaki hava boşluğunda bir oksitlenme oluşmaz.
  • Zeytinyağı satın alınırken üretim tarihi mutlaka kontrol edilmelidir. Uzun süre bekleyen zeytinyağında bozukluk oluşmasa da rengi açılabilir yahut aroması değişebilir. Aynı zamanda besin değerleri süre uzadıkça düşmektedir.
  • Zeytinyağı satın alındıktan sonra koyu renk bir şişede ve eğer mümkün ise güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir.
  • Satın alma sırasında koyu renk ve cam şişede duran zeytinyağları tercih edilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git