Bilgi Yeriniz

Kadife Pantolon Yıkanınca Çeker mi?

19.07.2018
4.212
Kadife Pantolon Yıkanınca Çeker mi?

Kadife pantolonlar özenli bir şekilde yıkanmadığında zarar görebilmektedir. Kadife hassas bir kumaş türü olduğu için kolayca yıpranabileceği gibi çekebilmektedir de.

Kadife Pantolon Yıkanınca Çeker Mi?

Her kumaş türüne göre bir yıkama ayarı vardır. Kumaşlarınızın hassasiyetine göre bu ayarlarda yıkanması oldukça önemlidir.

Kadife Pantolon Nasıl Yıkanmalıdır?

1-)Çamaşır Makinesinde Yıkamak

Kadife kumaşlar hassas olarak ayırabileceğimiz kumaş türlerinden biridir. Çamaşır makinesinde yıkanabilir fakat oldukça dikkat etmek gerekmelidir. Bu kumaş türü yıpranmaya oldukça müsaittir ve çok sıcak bir ayarda yıkanması çekmesine de sebep olabilmektedir.

Hassas kumaş ile üretilmiş kıyafetlerin etiketlerinde nasıl yıkanacağı, hangi ayarda yıkanması gerektiği ya da çamaşır makinesinde yıkanıp yıkanmayacağı yazmaktadır. Bu talimatlara göre yıkamanız daha doğru olacaktır.

2-)Elde Yıkamak

Hassas kumaşlarda elde yıkamak aslında en doğru seçenek olacaktır. Fakat elde yıkama konusunda da dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bu dikkat edilmesi gerekenler ise kesinlikle sert bir şekilde çitilenmemesi gerektiği gibi çok fazla sıkmaktan da kaçınmalısınız.

Kadife Pantolon Yıkarken Hangi Deterjanlar Kullanılmamalıdır?

  • Kadife pantolonlarda kesinlikle ağartıcı deterjanlar tercih edilmemelidir. Bu ağartıcı deterjanlardan en önemlisi ise çamaşır suyudur. Çamaşır suyu sadece kadifeye değil herhangi bir kumaşa da kolay bir şekilde zarar verebilmektedir.
  • Bu tür kumaşlar için leke çıkarıcı deterjan kullanmaktan da kaçınmalısınız. Leke çıkarıcı deterjanlar kadife kumaşların yapısını bozabilmektedir.
    Kullanabileceğiniz ürünlerden bahsetmek gerekirse;
  • Çamaşır makinesinde yıkayacağınız zaman hassas çamaşırlar için kullanabileceğiniz deterjanlar tercih edin. Bebek kıyafetleri için kullanılan deterjanlar bu konuda ideal ürünlerdir. Tabii ki hassas programda yıkamalısınız.
  • Elde yıkayacağınız zaman ise doğal sabun ile köpürtülmüş ılık su içerisinde bekletmeniz daha doğru olacaktır.

Kadife Pantolonu Fırça Yardımıyla Temizlemek

Kadife pantolonların ya da genel olarak kadife kumaşların temizliğinde, bu kumaşlar için üretilen fırçalardan yardım almak doğru bir işlem olacaktır. Kadife pantolonlar genelde çok yoğun lekeler olduğu zaman yıkanmalıdır. Bunun dışında su da bekletmeniz ya da fırça ile temizliğini sağlamanız pantolonun ömrünü uzatacaktır.

Kadife Pantolonların Kurutulması Ve Ütülenmesi Nasıl Yapılmalıdır?

Kadife pantolonlarınızı kuruturken direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmamaya özen göstermelisiniz. Bunun yerine havadar bir alanda asarak kurutmalısınız.

Nasıl ütülenmesi gerektiğine de değinecek olursak, kumaşların hassasiyetinden dolayı yüksek ısıda ütüleme işleminden kaçınmalısınız. Aynı zamanda kadife kumaşlarınızı ütülerken kumaşı tersten ütülemeniz kumaşın ısıdan dolayı zarar görmesini de engelleyecektir. Ütülürken uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise ince bir kumaşı pantolonun üzerine koyarak, yine ısının zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.