Bilgi Yeriniz

Yumuşamış Zeytin Nasıl Sertleşir?

27.04.2018
31.246
Yumuşamış Zeytin Nasıl Sertleşir?

Siyah ve yeşil zeytinlerde, bazı durumlarda yumuşama sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda dikkatli hareket etmek ve zeytinler yumuşamadan tüketmek en doğru yoldur. Ancak bazen yumuşama erken fark edilemez ve tüketim için zeytinlerin yeniden sertleştirilmesi gerekebilir.

Siyah Zeytin Sertleştirme

Siyah zeytinin yumuşadıktan sonra tüketilmesi zararlı olabilmektedir. Bu nedenle yumuşamış olan zeytinlerin yeniden sertleştirilmesi tavsiye edilmez. Bu zeytinlerin yumuşama nedeni ise fermantasyon sırasında, yeteri kadar asidin meydana gelmemesi ve aynı zamanda zeytin salamurasına eklenen tuz miktarının az olmasıdır.

Tuz ve asit az olduğunda, zeytinin hammaddesi olan pektin, zararlı mikroorganizmalar tarafından parçalanır. Bu da zeytinde ciddi bir yumuşamayı beraberinde getirir. Tek bir zeytinle başlayan bu süreç, diğer zeytinlerde de mikroorganizmaların yayılması ile büyür ve aynı kap içerisinde bulunan bütün zeytinlerde yumuşama sorunu ortaya çıkar. Bu durum bazı bilinçsiz üreticiler tarafından yağlanma zannedilir. Oysaki zeytinde çürüme başlamış ve devam etmektedir. Yumuşama durumunun hiç ortaya çıkmaması için her ihtimale karşı, zeytin tankları içinde tuz ve asit kontrolünün düzenli bir biçimde yapılması gerekmektedir.

Yeşil Zeytin Sorunları ve Yumuşama

Siyah zeytine göre daha fazla hatayı belli eden yeşil zeytinde bir sorun olduğunda, bu durum doğrudan ya biçimine ya da rengine yansımaktadır. En sık ortaya çıkan yeşil zeytin sorunları şunlardır:

1-)Kararma

Zeytinin çok fazla hava ile temas etmesi sonucunda kararma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bunun önlenebilmesi için yeşil zeytinlerin su içinde muhafaza edilmesi gerekir. Ayrıca tüketimi esnasında da kapaklı bir kap kullanılmalı ve böylece hava ile teması en aza indirilmelidir.

2-)Zar

Yeşil zeytinin dış yüzeyinde bazı durumlarda bir zar oluşumu meydana gelebilir. Bu zarın beyaz renk olması ve küf biriktirmesi durumu da söz konusudur. Zeytin açık bırakıldığında, bu sorun sıklıkla ortaya çıkabilmektedir.

3-)Asit Kokma

Yeşil zeytin üzerinde biriken bakterilerden kaynaklı olarak asit kokusu rahatsız edici olabilmektedir.

4-)Yumuşama

En sık ortaya çıkan yeşil zeytin sorunlarından bir tanesi olan yumuşama, zeytinin çok fazla yıkanması ya da az tuzla muhafaza edilmesi nedeniyle meydana gelmektedir.

Yumuşamış olan yeşil zeytin, daha fazla yumuşamaması için mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir. Aynı şekilde yumuşamış zeytinler, buzdolabı poşetine konarak derin dondurucuda bir süre bekletilebilir. Bir süre sonra yeniden sertleşen yeşil zeytin, tüketime hazır hale gelecektir. Yumuşamanın önlenmesi için zeytinler muhakkak kapaklı kaplara konmalıdır. Satın alınırken de zeytinlerin sert olmasına dikkat edilmelidir. Bazı zeytinler daha rafta iken yumuşamaya başlar, evde kullanım ömrü de bu nedenle kısalır. Bu nedenle satın alma işlemi esnasında mümkünse zeytine dokunulmalı, tadına bakılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.