Bilgi Yeriniz

Yeşil Kusmak Neyin Belirtisi?

07.08.2018
2.724
Yeşil Kusmak Neyin Belirtisi?

Yeşil renkte kusmak, basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi bir hastalığın da habercisi olabilmektedir. Bu sıvının yeşil olmasının en büyük sebebi ise safra sıvısı olmasından kaynaklanmaktadır.

Yeşil Kusmak Neyin Belirtisidir?

Yeşil kusmak ile alakalı olarak nedenlerinden bahsetmemiz gerekirse;

1-)Safra Reflüsü

Safra reflüsü, safra kesesi alındıktan sonra gerçekleşen bir rahatsızlıktır. Her zaman meydana gelmemektedir. Safra kesesi alındıktan sonra mide duvarı zarar görür ve bunun sonucunda ise reflü oluşur. Bu reflü, yemek borusunun tahriş olmasıyla yemek borusuna kaçar ve kusarken yeşil renkte bir sıvı ile karşılaşmamıza neden olur. Çok tehlikeli bir durum olmasa da dikkatli bir şekilde beslenmek bu hastalığın iyileşmesi ya da azalması için atılabilecek en doğru adımlardan biridir.

2-)Mide İltihabı

İltihaplanma çeşitli mikropların bulaşması ile oluşabilecek bir durum olduğundan, yine midede de kirli ya da bakterili gıdalar tüketimi sonucu meydana gelebilmektedir. Aynı şekilde bu iltihaplanma bağırsak iltihaplanması olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bu iltihaplanma sonucunda midede yanma, kramplar meydana gelebileceği gibi yeşil renkte kusmalar da çok sık karşılaşılan durumlardır.

3-)Gıda Zehirlenmeleri

Gıda zehirlenmeleri de yine yemek ve içmekten meydana gelen bir zehirlenmedir. Bu zehirlenme belirtilerinde ise ishal, midede ağrı ve kusma en çok karşımıza çıkan belirtilerdir. Burada öncelikli olarak böyle bir durum ile şüphelendiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene olmanız oldukça önemlidir.

4-)İlaç Kullanımı

Yoğun miktarda ilaç alınması ya da ilk kez kullanılan ilaçların yan etkilerinde de kusmak sık sık karşımıza çıkan bir belirtidir. Böyle bir durumda doktorunuza başvurarak ilacın yan etkilerinden bahsedebileceğiniz gibi, ilaçları dozunda kullanmanız da oldukça önemlidir.

5-)Aç Karnına Alkol Almak

Aç karnına alkol almak direkt olarak midenin bulanmasına ve kusmaya sebep olabilmektedir. Bu kusma yeşil renkte olabileceği gibi sarımsı da olabilmektedir.

Kusma Sonucunda Ne Yapılmalıdır?

  • Kusmak, genelde midedeki bakterilerin çoğalmasından dolayı meydana gelebilecek bir durum olduğundan kustuktan sonra bol bol su içmeye ve tuvalete çıkmaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde su ile bağırsak ve midedeki mikroplardan arınabilirsiniz.
  • Eğer mide hassasiyetiniz varsa ve çok sık mideniz bulanıyorsa, gün içinde sabahları bir bardak kaynatılmış rezene içerek midenizi rahatlatabilirsiniz.
  • Vücudumuzdaki zararlı toksinlerden kusmadan ya da tuvalete çıkmadan da kurtulabiliriz. Bu ise bol bol terleme ile gerçekleşebilecek bir durumdur. Yani gün içinde bir saat yürüyerek ya da küçük egzersizler yaparak terleyebilir ve toksinleri ter aracılığıyla dışarı atabilirsiniz. Aynı zamanda bu, sağlığınız açısından da oldukça yararlı olacaktır.
  • Yine kustuktan sonra bir bardak suyun içine taze nane atarak ve limon sıkarak içtiğinizde midenizin rahatlamasına ve kısa sürede kendinize gelmenizde yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.