Bilgi Yeriniz

Yeni Halı Kokusu Nasıl Geçer?

03.06.2018
7.347
Yeni Halı Kokusu Nasıl Geçer?

Yeni halılarda, üretim aşamasında kullanılan boyalardan kaynaklanan rahatsız edici bir koku oluşabilmektedir. Bu kokunun giderilmemesi halinde, halıdaki bu koku halının kullanıldığı ortama da sinmekte ve rahatsız edici bir hal alabilmektedir.

Yeni alınan halılardaki bu kokunun bazı yöntemlerle giderilmesi mümkündür. Bu yöntemler hem pratik hem de ekonomiktir. Ayrıca kokunun giderilmesi sağlık açısından da oldukça önemlidir.

Yeni Halı Kokusunu Giderme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Havalandırma

Yeni alınan halılar, mutlaka havalandırılmalıdır. Havalandırma işlemi sonrasında rahatsız eden kokunun en fazla iki gün sonunda ortadan kalktığı görülecektir. Havalandırma işlemi, iyi şekilde hava alan bir yer olmalıdır. Halının mümkünse yere serilmemesi önemlidir. Bu şekilde halının yere temas eden bölümünün de havalanması gerekecek ve işlem süresi de bu nedenle uzayacaktır. Bu nedenle mümkünse, açık alanda halı asılmak suretiyle havalandırma yapılmalıdır.

2-)Karbonat Kullanımı

Karbonat halı kokusunun giderilmesinde kullanılabilir. Bilindiği gibi karbonat, temizlik için sıklıkla kullanılmaktadır. Karbonat, koku giderici özelliğe de sahiptir. Karbonat kullanımı sırasında odanın da eş zamanlı olarak havalandırılması, işlemin çok daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Bu işlemin yapılışı ise iki şekilde yapılmaktadır:

  • İlk olarak karbonat toz halinde halının üzerine dökülür ve bir süre bekletilir. Daha sonra dökülen karbonatlar elektrik süpürgesi ile süpürülür. Bu sayede halının kokusu giderilmiş olur.
  • İkinci yöntem, kokunun çok şiddetli olması halinde çok daha etkili bir sonuç vermektedir. Bunun için karbonat bir miktar ılık suya eklenir, daha sonra bu karışımla halı güzelce silinir. Halının kuruması ile koku da ortadan kalkacaktır. Ancak bu yöntemin halının küçük bir bölümünde denenmelidir. Bu sayede halıda oluşacak deformasyonun da önüne geçilebilecektir.

3-)Halının Yıkanması

Yeni halının kokusunun giderilmesi için halının yıkanması da etkili bir sonuç vermektedir. Karbonat ya da havalandırma yöntemleri ile de geçmeyen halı kokusu, yıkama sonrasında tamamen kaybolacaktır. Halı yıkama işleminde deterjan değil halı şampuanı ya da sabun kullanılmaktadır.

Aksi halde halının tüyleri sertleşebilir. Aynı zamanda halı yıkama firmaları da bu işlemin yapılması için uygundur. Halı yıkama firmaları kullandıkları ilaçlar ile halının kokusunun giderilmesini sağlamaktadır.

Halı yıkama firmasına halının verilmesi sonucunda koku halen geçmemiş ise halı yıkama firması ile iletişime geçilmelidir. Gerekirse yeniden yıkama işlemi yapılabilmektedir. Memnun kalınmaması halinde, başka bir firma da denenebilir.

4-)Halı Parfümü Kullanımı

Halıdaki rahatsız edici kokunun giderilmesi için halı parfümleri de satın alınıp kullanılabilir. Bu ürünlerden kullanılarak halı kokusunun güzelleşmesi sağlanabilir. İlk olarak halı iyice havalandırılır ve ardından parfüm halı yıkama makinesinin haznesine konur ve daha sonra halı yıkanır. Halı, bu işlemden sonra mutlaka havalandırılmalı ve kurutulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.