Bilgi Yeriniz

Yemek Yerken Yutkunurken Acı ve Ağrı

05.07.2018
2.275
Yemek Yerken Yutkunurken Acı ve Ağrı

Sabah uyandığınızda ya da gün içinde yemek yerken boğazınızda acı ve ağrı meydana gelmesi genelde gribal bir hastalık habercisi olabilmektedir. Bunun dışında yemek borusu ile ilgili bir problemin de belirtisi olabilir. Bu ufak gibi gözüken problem belli bir süre sonra geçmemişse, muhakkak bir doktora baktırmanız gereklidir.

Boğazda Meydana Gelen Acının Nedenleri Nelerdir?

1-)Gribal Rahatsızlıklar

Daha çok mevsim değişikliklerinden meydana gelebilen bu rahatsızlık boğaz ağrısına, yutkunma zorluğuna sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda bol bol vitamin tüketmeniz, gribi birkaç gün içinde atlatmanıza sağlayacaktır. Aynı zamanda boğazınızı rahatlatacak içeçekler de tüketmeniz yine bu konuda sizi oldukça rahatlatacaktır.

2-)Soğuk İçecekler Tüketmek

Özellikle hassas bünyeye sahip kişilerde soğuk içecek tüketiminden sonra kısa süreli boğaz ağrıları ve yutkunma zorluğu gözlemlenmiştir. Özellikle böyle bir yapıya sahipseniz, soğuk içecekler tüketirken biraz daha dikkat etmeniz gerekmektedir.

3-)Aşırı Sigara Tüketimi

Yine boğaz acılarının yaygın sebeplerinden biri de sigara tüketimidir. Genellikle aşırı sigara tüketimi sonrasında çok sık boğaz ağrıları meydana gelebilmektedir. Bu durumun sonra ermesi için sigara tüketiminizi azaltmanız ve boğazınızı yumuşatacak sıcak içecekler tüketmelisiniz.

Eğer çok ileri boyutta bir acı, ağrı ve bunlarla birlikte yoğun öksürme varsa bir doktora gözükmeniz faydalı olacaktır. Böyle ileri durumlarda ilaç kullanmak çoğu zaman bu sorunu birkaç gün içerisinde ortadan kaldırmaktadır. Ancak kullanılacak ilacın kesinlikle doktora gözetiminde olması gerekmektedir.

4-)Yemek Borusunun Zarar Görmesi

Yemek borusunun zarar görmesi de yine oldukça yaygın bir durumdur. Özellikle iri ve sert bir yiyeceği yutmaya çalışırken boğazınızda takılmışsa ve sonrasında boğazınızda acı hissetmeye başladıysanız, buradan yemek borunuzun zarar gördüğünü düşünebilirsiniz. Eğer ciddi bir acı ve kanama var ise muhakkak en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

Daha ufak bir ağrıdan bahsediyorsak, birkaç gün içinde geçeceğini düşünebilirsiniz fakat bu süre zarfında tükettiğiniz yiyeceklere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zaman çok sıcak da tüketmemeniz faydalı olacaktır.

5-)Tümör ve Benzeri Rahatsızlıklar

Boğaz acısını gripten, sigaradan ya da yediğiniz bir şeyden kaynaklandığını kolayca anlayabilirsiniz. Fakat bazen nedensiz ve günlerce boğaz ağrıları meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda kesinlikle kendiniz ilaç tedavisi uygulamayın. Hastalığın nedenini bilmeden tedavi uygulamaya çalışmak, sağlık açısından oldukça zararlı sonuçlara yol açabilmektedir. Bu gibi anlamlandıramadığınız durumlarda ilk yapmanız gereken en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz olmalıdır. Boğaz acılarının ani oluşumunun sebebi tümör olabilmektedir ve böyle bir durumla karşılaşmanız halinde zararlı bir tümör olabileceğini, erken teşhisin oldukça önemli olduğunu unutmayınız.

NOT: Bir süredir devam eden yemek yerken, yutkunurken boğazda ağrı ve acı şikayetiniz devam ediyorsa mutlaka uzman hekime başvurmanız tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.