Bilgi Yeriniz

Yaş Pasta Dondurucuda Nasıl Saklanır?

23.05.2018
8.221
Yaş Pasta Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Bir tatlı türü olan yaş pasta, özellikle özel günlerde, kutlamalarda, doğum günlerinde ya da partilerde ilk olarak satın alınan ve ortamda bir öneme sahip olan tatlı türüdür. Günümüzde düğünler de dahil olmak üzere hemen her kutlamada yaş pasta kullanımı söz konusu hale gelmiştir.

Özellikle gençler ve çocuklar tarafından bir hayli sevilen yaş pasta, farklı ürünlerle yapılabilmektedir. Krokanlı, çikolatalı ya da meyveli pastaların üretildiği birçok pastaneden biri seçilerek yaş pasta kolaylıkla temin edilebilmektedir. Ancak bazı durumlarda kutlamalardan sonra yaş pastanın bir bölümü kalır ve kimse artık tüketmek istemez yahut tüketemez. Bu nedenle yaş pastanın saklama koşulları da iyi bilinmeli ve buna uygun yöntemler kullanılmalıdır.

Yaş pastanın saklanması ve ihtiyaç halinde yeniden tüketime hazır hale getirilmesi için en uygun saklama yeri derin dondurucudur. Ancak derin dondurucuda yaş pastanın saklanması için de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Yaş Pasta Dondurucuda Nasıl Saklanır?

1-)Pasta Keki Özellikleri

Yaş pasta yapımında kullanılan pasta keki ve kek hamuruna yönelik bilgi sahibi olunmalıdır. Şöyle ki, yağlı hamurla yapılan yaş pastanın keki, derin dondurucuda fazlasıyla donacaktır. Yağsız keklerin dondurucuya konması çok daha uygundur.

2-)Saklama Kabı ve Saklanma Şekli

Yaş pastanın derin dondurucuda görsel olarak ve lezzet bakımından da bozulmaması için derin dondurucuya ne gibi bir saklama kabı içinde konulacağı bir hayli önemlidir.

  • Yaş pasta yapı olarak yumuşak dokuludur ve bu da küçük bir darbe sonucunda bile şeklinin bozulmasına yol açabilmektedir.
  • Yaş pastanın derin dondurucuya konması için sert bir saklama kabı kullanılması tavsiye edilir.
  • Cam saklama kapları derin dondurucuda patlama riski taşımaktadır. Bu nedenle mutlaka plastik ya da metal bir saklama kabı ayarlanması gerekmektedir.
  • Pastanın bütün halde sığmadığı durumlarda, porsiyonlar halinde streçlenebilir ya da alüminyum folyo ile kaplanarak da konabilir.

3-)Yer Açılması

Yaş pasta şekil olarak kolay bozulabilir bir yapıda olduğu için, dondurucuda pastanın ebatlarına uygun bir yer ayarlanması önemlidir. Yerleştirme konusunda sorun yaşandığında, yaş pasta dilim dilim de derin dondurucuya yerleştirilebilir. Tekli dilimlerde alüminyum folyo kullanımı daha rahat olacaktır. Fakat olası bir darbede ya da unutulup bu dilimlerin üzerine başka bir malzeme konması halinde, yaş pasta dilimleri ezilecektir. Buna da dikkat etmek gerekmektedir.

Bunlara ek olarak, yaş pastalar, derin dondurucuda yer alan diğer ürünlerin kokusunu da çekebilmektedir. Bu nedenle de mutlaka et, tavuk ya da balık ürünlerinden ayrı bir rafa yerleştirilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.