Yoğurt Yedikten Sonra Ton Balığı Yenir mi?

Yoğurt Yedikten Sonra Ton Balığı Yenir mi?
31 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.079 kez okundu.

Ton balığı yedikten sonra yoğurt yenir mi, yoğurt ile beraber ton balığı yenir mi… Aslında farklı gibi gözüken, cevabı genellikle halk arasında yanlış bilinen soruların başında gelir. Cevap; “Kesinlikle yenmez.” olarak bilinse gerçekte bu bilgi doğru değildir. Olay bilimsel olarak ele alındığında bu bilgilerin kulaktan dolma bilgiler olduğu açıktır.

Balığın içerisinde “Histamin” adı verilen protein mevcuttur. Aynı protein yoğurdun içerisinde de bulunmaktadır. Balık bozulmaya başladıkça içerisinde bulunan histamin miktarı artış gösterir. Taze olmayan balıktaki histamin ile yoğurtta bulunan histaminin tepkimeye girmesi gıda zehirlenmelerine yol açabilir. Tam tersi olan durum, bayat yoğurt ve balık tüketimi de maalesef aynı sonuca ulaştırır. Bunları engellemek için tek bir soruya yanıt vermek gerekmektedir.

Balığa veya Yoğurda Alerjim Var mı?

Eğer yanıtınız bilmiyorum ya da emin değilim ise, öncelikle balığa veya yoğurda alerjinizin olmadığını teyit etmelisiniz. Eğer bu ikisinden birine alerjiniz var ise zehirlenmeye sebep olabilir. Alerji testi yaptırarak bunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Eğer yanıtınız hayır ise, bilmeniz gereken; taze olmayan balık veya yoğurt, ya da taze olmayan yoğurt ile balığın tüketilmemesi gerektiğidir. Eğer konserve balık(ton balığı) veya tüketilecek olan balık taze ise yoğurt ile beraber tüketilmesinde, önce ya da sonra tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Konserve balık satın almadan önce üretim ve son tüketim tarihlerine mutlaka dikkat edilmeli, bilinen markalar tercih edilmelidir. Tüketilecek yoğurt taze olmalıdır.

Yoğurdun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Ton balığı ile birlikte tüketilecek olan yoğurdun da taze olması gerektiğini artık biliyoruz. Ton balığının tazeliğini konserve ise tarihlerine bakarak anlayabiliriz. Fakat yoğurdun taze olup olmadığını nasıl anlayacağız?

Yoğurt bozulmadan önce bazı belirtiler vermektedir. İlk olarak tadında bozulmalar meydana gelir. Her zamankinden daha ekşi olacaktır. Eğer bu ekşimelerden emin olamıyorsanız, yoğurdun kokusuna bakarak da yoğurdun bozulmaya başladığını anlayabilirsiniz. Bozulmaya başlayan yoğurdun kokusunda bazı değişimler gözlemlenmektedir. Bunlardan en yaygın gözükeni ise yoğurdun kokusunun ağırlaşmasıdır. Eğer yoğurdun kokusunda farklılık hissedilir derecede ise bu yoğurt bozulmaya başlamış demektir.

Tazeliğinden emin olmadığınız ya da bozulmaya başladığını fark ettiğiniz yoğurtlar ile birlikte kesinlikle ton balığı tüketmemeniz gerekir.

Aşağıda balık zehirlenmesinin bazı belirtileri bulunmaktadır:

 • Baş ağrısı( Genellikle en sık görülen semptom),
 • Bulantı,
 • Karın Ağrısı,
 • Kusma,
 • Karın Krampları,
 • İshal,
 • Yüz ve ciltte kızarma,
 • Vücutta uyuşma ve kaşıntı,
 • Ağızda metal tadı,
 • Vücutta uyuşma ve karıncalanma,
 • Düşük kan basıncı(Çok şiddetli vakalarda) ve düşük kalp hızı.

Bu belirtiler gözleniyorsa acilen hastaneye gidilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git