Siyah Mermer Nasıl Temizlenir?

Siyah Mermer Nasıl Temizlenir?
12 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 970 kez okundu.

Siyah mermer, oldukça şık ve zengin bir duruşa sahip olduğu ve son dönemlerdeki popülerliği sebebiyle sıkça tercih edilen bir mermer türüdür. Dokusunda bulunan ince, beyaz katmanlar da zarif ve estetik bir görünüm vermektedir. Siyah mermer, sıcak soğuk her tür iklim koşuluna dayanıklı olması açısından da oldukça kullanışlıdır. Sıcak havalarda da soğuk havalarda da bulunduğu mekana ferahlık hissi verir.

Siyah mermerler genellikle zeminlerde, duvarlarda, banyolarda ve mutfak tezgahlarında kullanılır. Eskitme mermer, mozaik mermer, patlatma mermer gibi de birçok modeli bulunmaktadır. Siyah mermerin, parlaklığı yansıtma özelliğinden ötürü en yaygın kullanımı mutfak tezgahlarıdır.

Siyah mermer, doğada bulunduğu halde kullanılamamaktadır, önce işlenmesi gerekir. Kullanılabilir hale getirmek için işlendikten sonra kesilme işlemi yapılır. Kesildikten sonra da cilalanır.

Siyah mermerin hoş görünümü kadar temiz olması da önemlidir. Ev dekorasyonunda kullanılan siyah mermerler kolayca yıpranabilirler. Örneğin, mutfak tezgahları sürekli kullanım halinde olduğu için hemen hemen her gün lekelenebilir veya tezgaha sürekli suyun temas etmesi sonucu parlak olan siyah mermer zamanla matlaşabilir. Su, içeriğindeki klor ve kireçten ötürü böyle bir sorun yaratabilmektedir. Bu sebeple siyah mermerin kuru tutulmasına dikkat edilmelidir.

Siyah mermer, rengi sebebiyle kiri ve tozu belirgin eder. Bu yüzden temiz bir görünüm için düzenli bir temizlik ister.

Siyah Mermer Nasıl Temizlenir?

Siyah mermer temizliğinde şebeke suyu tercih edilmemelidir. Onun yerine kaynatılmış su veya yağmur suyu kullanılabilir. Siyah mermerinizi temizlerken cif gibi sprey temizlik malzemeleri kullanabilirsiniz. Mermerin üzerindeki lekeler bu şekilde giderilebilir ancak parlaklığını koruması için bir de mermer cilası kullanmanız daha faydalı olacaktır. Mermer cilası sadece parlaklığı korumakla kalmaz, mermer üzerindeki çiziklerin de yok olmasını sağlar. Mermer cilasını temiz bir bez yardımıyla uygulamak gerekir. Cilalama işlemi ile mermeriniz ilk günkü gibi görünebilir.

Siyah mermerlerinizi temizlerken kullanabileceğiniz kimyasal ürünler şu şekildedir:

  • Hidrojen peroksit kullanımı: Hidrojen peroksit seyreltilerek kullanıldığı takdirde, siyah mermerinizin üzerinde oluşan lekeleri kolayca giderecektir. Bu yöntem için büyük bir kaba 3-4 litre su dökün. İçine 1-2 çay bardağı hidrojen peroksit ekleyin. Bu karışımı temiz bir bez yardımı ile siyah mermerin lekeli bölgelerini silin. Bu işlemi leke tamamen çıkana kadar birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.
  • Tuvalet ispirtosu kullanımı: 2 bardak su içerisine 1 bardak ispirto ekleyerek elde edeceğiniz karışımı, ılık su bulunan bir kovaya dökün. Bu karışımı da mermere temiz bir bez yardımı ile ya da boş bir sprey şişesine döküp spreyleyerek uygulayabilirsiniz.
  • Karbonat kullanımı: Karbonat, daha çok mermer üzerindeki yağ lekelerini yok etme konusunda kullanılır. Yağ lekesinin olduğu yere bol miktarda karbonat dökün. Bir süre o şekilde bekletin. Beklettikten sonra karbonatlı yeri güzelce ovalayarak silin. Daha etkili bir temizlik için karbonatın üzerine bir miktar limon da sıkabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git