Bilgi Yeriniz

Yaş Maya Nasıl Saklanır?

06.05.2018
6.297
Yaş Maya Nasıl Saklanır?

Hamur işlerinde sıklıkla kullanılan yaş maya, farklı alanlarda da kullanılabilmekte olup farklı türlere sahiptir. Yaş mayaya ek olarak kutu maya ve ekşi maya da satılan maya türleri arasında yer almaktadır. Her bir maya türünün kullanım alanı farklı olmakla birlikte, birbirlerinin yerine de zaman zaman kullanılabilirler. Ancak genellikle farlı tatlara sahip oldukları için farklı alanlarda kullanılmaktadırlar. Tüm maya çeşitleri arasında, yaş mayanın raf ömrü oldukça kısadır. Ancak iki farklı biçimde saklanarak bu kullanım süresi uzatılabilmektedir.

Yaş Mayayı Buzdolabında Saklama

Hiçbir biçimde oda sıcaklığında bırakılmaması gereken yaş maya, buzdolabında bir süre muhafaza edilebilmektedir. Eğer henüz paketi açılmamış ise üzerinde yazılı olan son kullanma tarihi geçerliliğini korumaya devam edecektir. Yine de her ihtimale karşı bu son tüketim tarihi satın alınması esnasında kontrol edilmelidir. Yaş maya paketi açıldıktan sonra birkaç gün içinde bozulabilecek kadar hassas bir yapıdadır. Bu nedenle paketi açılsa dahi kullanım sonrasında geri kalan maya, hava almayacak biçimde paketlenmelidir. Aksi halde maya çok daha çabuk bozulacaktır.

Mayanın üzerinde renk farklılıkları meydana geldiğinde, bozulduğu anlaşılır. Aynı zamanda kokusu da değişecek ve rahatsız edici bir maya kokusu buzdolabını kaplayacaktır. Bu nedenle paketinde açıklık bulunan yaş maya kesinlikle buzdolabında bekletilmemelidir. Poşete konması gereken yaş mayanın havası tamamen boşaltılmalı ve daha sonra buzdolabına konmalıdır.

Yaş Mayayı Buzlukta Saklama

Her ne kadar yaş maya paketi üzerinde buzlukta saklanmamasına yönelik ibare bulunuyor olsa da, bu sağlık açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Buzlukta saklamanın tek sakıncası, dondurulup çözülen mayadan ilk kullanımdaki kadar iyi bir performans alınamayacak olmasıdır. Yaş mayanın buzlukta saklanabilmesi için;

  • Paketi tamamen, hava almayacak biçimde kapatılmalıdır.
  • Renginde ve kokusunda bir değişim söz konusu olmayan yaş maya, havası alınmış buzdolabı poşetinde de buzluğa konabilir.
  • Oda sıcaklığında kalan yaş maya, bir sonraki gün bozulma ve küflenme belirtileri göstermeye başlayabilir. Bu nedenle mutfakta açıkta unutulmaması çok önemlidir.
  • Derin dondurucuya konmak üzere hazırlanan yaş maya, kapaklı ve hava almayan bir kabın içinde de muhafaza edilebilir.
  • Tek paça halinde buzunun çözülmesi zor olacağı için parçalara ayrılarak da saklanabilir. Bir yaş maya dörde bölünerek poşetlenebilir ya da streçle sarılarak derin dondurucuya atılabilir.
  • Derin dondurucuda beklemiş olan yaş maya, kullanım öncesinde sıcak suda açılabilir. Ayrıca bu yöntem, kullanımın da çok daha kolay olmasını sağlayacaktır.
  • Vakit olmadığında, mayanın acilen kullanılması gerektiğinde bir kase içine bir miktar süt konularak da mayanın buzunun çözülmesi sağlanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.