Bilgi Yeriniz

Evde Nubuk Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

26.04.2018
5.128
Evde Nubuk Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Giyim sektöründe ve özellikle de ayakkabı yapımında sıklıkla tercih edilen nubuk deri, oldukça güzel ve estetik bir doku yaratmaktadır. Ancak temizliği, normal deriye nispeten dikkat ve özen ister. Genellikle süet yapısı ile karıştırılan nubuk deri, süet temizleme yöntemleri kullanılarak temizlendiğinde derinin yapısında sertleşme ve bozulma durumunun ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Nubuk Ayakkabı Temizliği

Yapı olarak kirlenmeye çok müsait olan nubuk deri ayakkabılar, kullanım esnasında da özen gerektirir. Ayrıca temizliği de doğru biçimde yapılmalıdır. Bu sayede uzun vadede kullanım mümkün olacaktır. Nubuk deri ayakkabıların evde temizlenmesinde kullanılan belli başlı bazı malzemeler bulunmaktadır. Bunlar kullanılarak ayakkabı kısa sürede temizlenebilir.

  • Nubuk losyonu, edinilmesi gereken başlıca malzemedir. Temizlik öncesinde ayakkabı, nubuk losyonu ile ıslatılır.
  • Yine nubuk ayakkabılara özel olarak satışa sunulan nubuk silgisi de ayakkabıda çeşitli nedenlerle oluşan lekelerin çıkarılması için kullanılabilir. Silgi ayakkabı üzerine çok fazla bastırılmadan kullanılmalıdır. Losyon sonrasında kullanımı daha etkili olmaktadır.
  • Silme işlemi sonrasında ise nubuk koruma spreyi uygulandığında, ayakkabı daha uzun ömürlü bir kullanıma sahip olacaktır.

Nubuk Ayakkabıda Su Lekesi Nasıl Temizlenir?

Nubuk ayakkabıda yer etmiş olan su lekesinin çıkarılması için bir kaba su doldurulur, ayakkabının dış yüzeyi bu su ile ve fırça kullanılarak fırçalanır. Ardından sünger ya da kuru bir bez kullanılarak ayakkabının üzerindeki fazla su alınarak ayakkabı kurumaya bırakılmalıdır. Kuruma işlemi sonrasında ayakkabı üzerine nubuk spreyi sıkılır. Bu şekilde su lekeleri tamamen ortadan kalkacaktır.

Nubuk Ayakkabıda Çamur Lekesi Nasıl Temizlenir?

Nubuk ayakkabı yüzeyine çamur bulaşmış ise, bu çamurun tamamen kuruması beklenmeli, daha sonra temizliğe başlanmalıdır. Bir bıçak yardımı ile çamurlar yavaş hareketlerle kazınır ve ardından nubuk silgisi kullanılarak yüzeyde kalan çamur kalıntıları temizlenir. Daha sonra nemli bir bez yardımıyla çamur bulaşan ve temizlenen bu bölgeler dairesel şekilde ovulur. Ayakkabı tamamen kuruduktan sonra lekeli olan bölgeler bir kez daha fırçalanır ve temizlik tamamlanır.

Nubuk Ayakkabıda Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

Damladığı yerde kötü bir görüntü yaratan ve kolay kolay da temizlenmeyen yağ lekesi, nubuk ayakkabı üzerinde tam bir işkenceye dönüşebilmektedir. Yağ lekesi taze ise üzerine biraz mısır nişastası dökülerek nişastanın yağı çekmesi beklenir. Daha sonra ayakkabı nubuk fırçası ile fırçalanır. Yağ lekesi olan kısım, bir miktar sirke damlatılarak yumuşatılabilir. Sirke, yağın çok daha kolay bir biçimde temizlenmesine olanak sağlamaktadır.

Nubuk derili ayakkabıların temizliği zaman gerektirmektedir. Bunun yanında normal deriye göre hassas bir yapıya sahip olan nubuk ayakkabıların yağışlı havalarda ve kötü hava koşullarında tercih edilmemesi ayakkabının uzun süreli kullanımının mümkün olması bakımından tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.