Bilgi Yeriniz

Vazelin Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

15.05.2018
6.006
Vazelin Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Farklı birçok yağın karıştırılması ile elde edilen vazelin, kuru ciltlerin nemlendirilmesi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda içinde petrol türü ürünlerin kullanıldığı vazelin bir kumaşa leke yaptığında, bu kumaşın temizlenmesi biraz uğraş gerektirir. Her kumaş türü için ayrı bir teknik gerektirdiği için vazelin temizleme yöntemleri ayrı ayrı ele alınmalıdır.

Vazelin Lekesi Nasıl Çıkar?

1-)Kıyafetteki Vazelin Lekesini Temizleme

Kıyafetlere bulaşan vazelinin temizlenmesi için bulaşık deterjanı kullanılabilir. Bulaşık deterjanının içinde yağ çözücü kimyasallar bulunması, vazelin lekesinin de üstesinden gelinmesini sağlamaktadır. Kıyafetteki lekeli olan bölgeye bir miktar bulaşık deterjanı dökülüp bekletmek, kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesidir.

Döktükten sonra bu şekilde kıyafetin 15 – 20 dakika bekletilmesi gerekir. Daha sonra lekeli bölge ılık suyla yıkanır ve kıyafetin deterjandan tamamen arınması sağlanır. Daha sonra kıyafet çamaşır makinesinde yıkanmalıdır.

2-)Halıdaki Vazelin Lekesini Temizleme

Halıya vazelin dökülmesi sonucu oluşan lekenin çıkarılması için limon kullanılabilir. Limon asidik bir sebzedir ve bu asit sayesinde yağ lekelerinin çözülmesini kolaylaştırmaktadır. Halıdaki vazelin lekesinin temizliği için bir de bebek pudrasına ihtiyaç vardır:

  • İlk olarak lekeli bölgeye bir miktar bebek pudrası dökülür ve pudranın halıdaki yağı emmesi beklenir.
  • Daha sonra limon dilimlenerek leke üzerine yerleştirilir ve 15 dakika kadar beklenir.
  • Yarım limon pudranın üzerinde gezdirilerek halının limon suyunu emmesi de sağlanabilir.
  • Son olarak bölge, ıslak bir bezle durulanır ve daha sonra halının kuruması sağlanır.

3-)Kumaştaki Vazelin Lekesini Temizleme

Farklı türdeki kumaşlarda oluşan vazelin lekesinin temizliği için süt kullanılabilir. Lekeli bölgeye bir miktar süt dökülür ve 15 – 20 dakika beklenir. Daha sonra kumaş çitilenir, ardından da durulanır.

Kumaşlardaki vazelin lekesinden kurtulmak için bir yöntem daha vardır, bu yöntemde gerekli olan malzemeler bir parça karton ve ütüdür. Karton kumaşın altına yerleştirilir ve lekeli bölge sıcak ütü ile ütülenir. Sıcakla temas eden yağ eriyecek ve karton tarafından emilecektir. Karton yerine bir havlu da kullanılabilir.

4-)Koltuktaki Vazelin Lekesini Temizleme

Koltuk kumaşı, lekelerin en zor çıktığı kumaş türüdür. Bu nedenle hem dikkatli olmak hem de temizlik yöntemini bilmek gerekir.

  • Koltukta vazelin lekesi oluşmuş ise ilk olarak bölgedeki vazelinin kabası, temiz bir bezle tampon hareketlerle alınır. Silme şeklinde temizlik, lekenin yayılmasına yol açabilir. Temizlikten sonra bir miktar sıvı deterjan lekenin üzerine dökülür bölge iyice silinir. Daha sonra temiz ıslak bir başka bezle lekeli bölge yeniden silinir.
  • Koltuk üzerinde oluşan vazelin lekesini temizlemek için Arap sabunu da kullanılabilir. Bir kovaya bir miktar sıcak su konur ve içine de az miktarda Arap sabunu eklenip karıştırılır. Temiz bir bez bu karışımda yıkanır ve koltuğun lekeli kısmı bu bezle silinir. Silme işlemini takiben yumuşatıcılı bir su daha hazırlanır ve bölge başka bir bez kullanılarak yeniden silinir. Koltuk kurumaya bırakılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.