Bilgi Yeriniz

Taze Sucuk Nasıl Muhafaza Edilir?

06.05.2018
6.589
Taze Sucuk Nasıl Muhafaza Edilir?

Birçok kişi tarafından çok sevilen ve yalnızca kahvaltıda değil günün her saati tüketilebilen sucuk, taze olduğunda çok daha lezzetli gelmektedir. Sucuğun içinde bulunan et, baharat ve yağ karışımı, bir araya gelerek oldukça leziz bir gıda ortaya koyar. Ancak bu malzemeler, aynı zamanda sucuğun çok çabuk bozulmasına da yol açabilmektedir. Uzun vadeli sucuk tüketimi için saklama koşullarının iyi bilinmesi oldukça önemlidir. Aksi halde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Kurutulmuş sucuktan çok daha kısa bir süre içinde bozulmaya meyilli olan taze sucuk için saklama koşulları mutlaka uygun hale getirilmelidir. Bunun için birkaç yöntem mevcuttur.

Taze Sucuk Nasıl Saklanır?

1-)Buzdolabında Saklama

Taze sucuk buzdolabında saklanabilir, ancak bu yöntemin çok uzun ömürlü olmayacağı unutulmamalıdır. Sucuğun kullanıldıktan sonra hava almayacak biçimde kapatılması, bir malzeme ile korunması oldukça önemlidir. Bu şekilde buzdolabının içine de kokusu sinmeyecektir. Açıkta kalan kısmı sarılan sucuk, daha sonra buzdolabına yerleştirilebilir. Buzdolabı soğuk olduğu için sucuğun nem dengesi de korunmuş olacaktır. Taze sucuk bu şekilde 2 haftaya kadar tüketilebilir.

2-)Kurutarak Saklama

Taze sucuk, bozulmaya yatkın olduğu için taze olarak saklamak zor olabilmektedir. Aynı zamanda uygun şartlar sağlanmadığında küflenme belirtileri de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kurutarak saklama yöntemi çok daha uzun süre tüketim olanağı sunar. Bu yöntem, özellikle kısa bir süre içinde tüketilemeyecek kadar fazla sucuk mevcut olduğunda başvurulan bir seçenektir.

Kurutma işlemi için hem sıcak hem de doğrudan güneş almayan bir bölgeye ihtiyaç duyulmaktadır. Sucuklar, kangal şeklinde ayrılmış durumda ise bir yere asmak da kurutma işlemini kolaylaştıracaktır. Ancak asma olanağı olmadığında sucuklar gazeteye de sarılabilir. Sucukların kuruma aşamasından sonra açıkta değil, buzdolabında saklanması gerekmektedir. Aksi halde üzerinde bakteriler ve zararlı mikroorganizmalar üreyebilir.

3-)Dondurarak Saklama

Taze sucuk, dondurularak da gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Ancak sucuk dondurulduktan sonra uzun bir sürede çözülecektir, bu nedenle kullanıma hazır bir saklama yöntemi belirlenmelidir. Genellikle dondurarak saklama işleminde sucuğun dilimlenmesi, kullanım aşamasında kolaylık sağlamaktadır. Dondurulan sucuklar, 6 aya kadar tüketilebilir.

Taze Sucuk Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Şayet, sucuk hazır olarak alınmış ise, buzdolabı dışında serin bir yerde de muhafaza edilebilir. Özelikle kış aylarında balkon da serin olduğu için sucuklar burada saklanabilir.
  • Sucuğun paketi açıldıktan sonra en kısa sürede sucuklar tüketilmelidir.
  • Paketi açılan ama tamamı tüketilmeyen sucuk, buzdolabına konmadan önce, açıkta kalan kısmı alüminyum folyo ya da streç film ile iyice sarılmalı, hava ile sucuğun teması önlenmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.