Bilgi Yeriniz

Tavuk Suyu Buzdolabında Kaç Gün Saklanır?

14.12.2018
3.664
Tavuk Suyu Buzdolabında Kaç Gün Saklanır?

Tavuk suyunu iki şekilde saklayabilirsiniz ve bu saklama şekilleri aslında ne zaman tüketeceğiniz ile ilgilidir. Eğer kısa bir süre sonra tüketecekseniz buzdolabınızın alt kısmında saklayabileceğiniz gibi uzun süre saklanması gereken durumlarda ise kesinlikle buzdolabınızın dondurucu kısmı tercih edilmelidir.

Tavuk Suyu Buzdolabında Kaç Gün Saklanır?

  • Tavuk suyunu buzdolabında 3 gün, dondurucuda ise 6 ay kadar rahatlıkla saklayabilirsiniz. Fakat bu saklama işleminde dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Öncelikle tavuk suyu doğru bir şekilde muhafaza edilmediğinde kolaylıkla bozulabilmektedir. Bu bozulmayı engellemek için ise her iki saklama durumunda da daima hava almasını engellemeniz gerekmektedir. Yani her ne kadar buzdolabında da olsa, hava aldığında tavuk suyunun tüketim ömrü de kısaltmaktadır.
  • Buzdolabınızın alt kısmında çelik tencere içinde saklayabileceğiniz gibi, cam kavanoz veya buzdolabı poşeti kullanarak da saklayabilirsiniz. Dondurucuda muhafaza edeceğinizde ise dondurucuda daha az yer kaplaması açısından buzdolabı poşetinde saklamalı ve poşetin kesinlikle hava almadığına emin olmanız gerekmektedir. Aynı şekilde dondurucuda daha uzun süre muhafaza edildiği için, poşetin üzerine sakladığınız tarihi yazmanız da kullanırken size kolaylık sağlayacaktır.

NOT: Tavuk suyunu saklarken uygulayabileceğiniz pratik yöntemlerden biri de buz kalıplarıdır. Tavuk suyunu buz kalıplarına dökerek tek kullanımlık olmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu buz kalıbını da yine naylon bir torba içine geçirerek hava almasını engellemeniz gerekmektedir.

Tavuk Suyunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Tavuk suyunun nasıl bozulduğu konusunda net bir kanıya varmak diğer gıdalara göre daha zordur, fakat belirtiler genelde aynıdır. Renk, koku ve tat.

En nihayetinde et suyu olmasından dolayı, bozulma durumunda özellikle koku ve görüntü olarak kolaylıkla anlayabilirsiniz. Buzdolabından çıkardıktan ya da çözdürdükten sonra kötü bir koku alıyorsanız kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. Aynı şekilde görüntüsünde bir tuhaflık sezdiyseniz de yine riskli olabileceğinden kullanmamanızı öneririz.

Tavuk suyunu kullanacağınız zaman kokusunda ya da görüntüsünde herhangi bir tuhaflık yoksa kullanılabilir çünkü bozulduğunu ilk gösteren belirtiler koku ve rengidir. Eğer tavuk suyu ile yemeğinizi pişirdikten sonra tat olarak farklılık sezerseniz, yine tüketmemenizi öneririz.

Bozuk Tavuk Suyu Tüketmek

Bozulmuş tavuk suyunu tüketmenin kişiden kişiye etkileri bulunmaktadır. Eğer aşırı bir bozulma söz konusu ise kişiyi zehirleyebildiği gibi, sadece mide bulantısı etkisi de gösterebilir. Fakat bozuk olan tavuk suyu kendini çabuk belli edebileceğinizden tüketmemenizi, tüketmeniz durumunda şayet mide bulantısı, ateş, kusma ya da baş dönmesi gibi etkiler meydana geldiğinde ise direkt olarak en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.