Deri Ceketten Ter Kokusu Nasıl Giderilir?

Deri Ceketten Ter Kokusu Nasıl Giderilir?
9 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.422 kez okundu.

Bahar mevsimlerinde ve mevsimler arası geçişlerde sıklıkla tercih edilen deri ceketler, hem kullanım açısından pratiktir hem de her kıyafetle uyumlu olduğu için şık kombinler oluşturma olanağı taşır. Ancak çok fazla kullanılması sonucunda ter kokusu oluşabilmekte ve bu koku kalıcı hale gelebilmektedir. Ter kokusu zamanla kalıcı hale geldiği ve rahatsız edici bir hal alığı için bundan kurtulmak istenebilir.

Deri cekette ortaya çıkan ter kokusunun ortadan kaldırılması için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler uygun ve gerekli şekilde uygulandığında, ter kokusu tamamen ortadan kalkacaktır.

Deri Ceketten Ter Kokusu Nasıl Çıkar?

1-)Bez Kullanımı

Deri ceketler her ne kadar uzun vadeli olarak kullanılıyor olsa da, hassas bir malzemedir. Deri kullanımının inceliklerinin bilinmesi gerekir. Bu nedenle kimyasal maddelerin kullanımı deri ceketlerin yıpranmasına ve deforme olmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle nemli bez temizleme için yeterli olmaktadır.

Ter kokusu ilk ortaya çıktığında, çok fazla beklemeden müdahale edilmesi çok önemlidir. Pamuklu bir bez nemlendirilir, ter oluşan bölgeler bu bezle ceketin iç tarafından silinir. Daha sonra ceket asılarak kurutulmaya bırakılmalıdır. Rüzgârın ve havanın etkisiyle ter kokusu tamamen ortadan kalkacaktır.

2-)Karbonat Temizliği

Deri cekette ortaya çıkan ve rahatsız edici bir boyuta ulaşan ter kokusu karbonat kullanılarak da giderilebilir. Bunun için deri ceket bir bez torbaya ya da yastık kılıfının içine konulur. Daha sonra deri ceketin üzerine ter kokusunun oluştuğu bölgenin tamamını kaplayacak şekilde karbonat serpilir. Bu şekilde deri ceket bez torbanın içinde bir gece bekletilir. Daha sonra ceket üzerinden dikkatli bir biçimde karbonat temizlenir. Bu yöntem ter kokusunun tamamen yol olmasını sağlayacaktır.

3-)Sirke ve Limon Suyu

Deri ceketteki ter kokusunun giderilebilmesi için sirke ve limon suyundan da yardım alınabilmektedir. Bunun için yapılacak işlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • 1 su bardağı sirke ve dört su bardağı su bir kabın içerisine konur ve içine de bir bardak kadar limon suyu eklenir. Arzu edilirse içine çok az miktarda karbonat da eklenebilir.
  • Deri ceket hazırlanan bu karışımın içine konur ve yarım saat kadar bekletilir.
  • Limon suyu karışımın çok daha etkili sonuç vermesini ve ter kokusunun yok olmasını sağlayacaktır.
  • Bekletme süresi bittikten sonra deri ceket çıkarılır ve çamaşır makinesinde uygun bir programda deterjanla yıkanır. Kullanılan deterjanın ağartıcı içermemelidir aksi halde deri ceket zarar görebilir.
  • Yıkama işleminden sonra deri ceket mümkünse açık havada bekletilerek kuruması sağlanmalıdır.
    Deri ceketin çamaşır makinesinde yahut elde yıkanması tercihe bağlıdır. Elde yıkanması halinde elbette cekette yıpranma çok daha az olacaktır. Makineden yıkanması halinde ise hassas program kullanılmasına özen gösterilmesi gerekir. deri ceket çok hassas bir yapıya sahipse, temizleme ve ter kokusunun giderilmesi için kuru temizleme kullanımı tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git