Bilgi Yeriniz

Eldeki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

03.06.2018
2.068
Eldeki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

Birçok yemekte ve salatada kullanılan soğan, yemeklerin lezzetli olmasını ve sağlıklı beslenmeyi de sağlamaktadır. Ancak soğan kullanımı, soyulması ve doğranması sonrasında elde rahatsız edici bir koku kalır. Bu koku ellerin yıkanması ile geçmeyebilir. Ancak bu kokunun elden giderilmesi için birkaç yöntem kullanılabilmektedir. Kullanılan yöntemler ciltte deformasyona yol açabilmektedir. Bu nedenle önce cildin küçük bir bölümünde deneme yapılmalı ve daha sonra ellere tamamen uygulanmalıdır.

Eldeki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

1-)Tuz Kullanımı

Soğan kokusu giderme yöntemlerinden bir tanesi tuz kullanımıdır. Tuz, bir kabın içine konur ve üzerine çok az su eklenir. Görüntüsü bir macun gibi olmalıdır. Hazırlanan bu karışımla eller iyice ovalanır. Bu işlem birkaç dakika boyunca sürdürülür. Daha sonra eller musluk altında durulanır. Bu yöntemle eller hem soğan kokusundan arınacak hem de ölü derilerden kurtulacaktır.

Tuz, ellerde çok uzun süre kalmamalıdır, aksi halde ciltte tahrişe oluşmasına neden olabilir. İşlemden sonra ise ellerin iyice durulanması gerektiği unutulmamalıdır. Son olarak, durulama ve kurulama sonrasında ellerin yumuşaması için krem sürülebilir.

2-)Domates Suyu Kullanımı

Bir kabın içine bir miktar domates suyu konur, kabın, ellerin sığabileceği genişlikte ve derinlikte olmasına özen gösterilmelidir. Domates suyunun içinde eller 10 dakika bekletilir. Daha sonra musluğun altında iyice durulanır. Domates, içerisinde barındırdığı doğal asitler sayesinde kokunun gitmesini sağlayacaktır.

3-)Diğer Yöntemler

  • Ellerdeki soğan kokusunun giderilmesi için haşlanmış patateslerden de yararlanılabilmektedir. Elde tutulabilecek kadar soğuyan patates ile eller iyice ovalanır. Bu işleme birkaç dakika daha devam edilir ve daha sonra durulama işlemine geçilir.
  • Temizlik ve koku giderme işlemlerinde yaygın olarak kullanılan elma sirkesi, ellere sinen soğan kokusunun da giderilmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Bunun için soğan ile alınmadan önce parmaklar sirkeye batırılır. Bu sayede soğan kokusu ele sinmeyecektir. Yine işlemden sonra ellerin sirke ile birkaç dakika ovalanması da etkili bir çözüm sunacaktır.
  • Asidik bir yapıya sahip olan limon ve limon suyuyla da soğan kokusundan kurtulmak mümkün olabilmektedir. Bunun için limon sıkılır ve kabuğu ile eller iyice ovalanır. Limon suyunda ellerin bekletilmesi de çözüm olacaktır.
  • Her mutfakta bulunan metal gereçler de soğan kokusunun giderilmesinde kullanılabilmektedir. Bunun için metal bir kaçığın dış tarafı ellere sürülür.

Sinen soğan kokusu yukarıdaki yöntemler kullanılarak temizlenebilmektedir. Mutfağa sinen soğan kokusunun giderilmesi için ise mutfağın yemek yapımından sonra iyice havalandırılması yeterli olacaktır. Aynı zamanda aspiratör kullanımı da kokunun giderilmesinde etkili olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.