Bilgi Yeriniz

Böreğin Kurumaması İçin Ne Yapmalı?

08.05.2018
2.862
Böreğin Kurumaması İçin Ne Yapmalı?

Börek, içerisinde farklı malzemeler kullanılarak yapılan ve aynı zamanda hem kahvaltıda hem de özel günlerde sıklıkla tüketilen börek, bazen kuru olabilmektedir. Böreğin fırından çıktığında kuru olmaması ya da sonradan kurumaması adına dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Sertleşen böreğin sonradan yumuşatılması da bazı yöntemlerle mümkün olabilmektedir.

Kurumuş Börek Nasıl Yumuşatılır?

1-)Sodayla Yumuşatma

Soda ile börek iki şekilde yumuşatılmaktadır. İlkinde, böreğin hazırlanma aşamasında, ikincisinde ise sonradan müdahale söz konusudur.

  • Böreğin hazırlanması esnasında her bir kat arasına fırça ile soda sürülmesi, piştiğinde böreğin yumuşacık olmasını sağlayacaktır. İçerisinde soda bulunan börekte püf nokta, böreğin mutlaka dinlendirilmesi gerektiğidir.
  • Bir diğer yöntemde ise, hali hazırda sertleşmiş – kurumuş olan börek üzerine bir şişe soda homojen bir biçimde dökülmelidir. Yumurta fırçası ile sürülmeyen kısımlara da sürülebilir. Daha sonra börek dinlenmeye bırakılmalıdır. Üzerine bir örtü örtülmesi ve bir gece bekletilmesi çok iyi sonuç verecektir. Böreğin kısa süre sonra tüketilmesi gerekiyor ise en azından 2 saat kadar dinlenmeye bırakılması tavsiye edilmektedir.

2-)Sütle Yumuşatma

Böreğin yumuşatılması için süt de kullanılabilmektedir. Ancak bu yöntem böreğin hazırlanma aşamasında kullanılmaktadır. Bu nedenle sonradan kurumuş olan böreğe uygulanması beklenen performansı sağlamayabilir. Bunun için böreğin yapılış aşamasında tarifte su ile işaret edilen kısımlarda, su yerine süt kullanmak yeterli olacaktır. Böylelikle börek piştiğinde yumuşacık ve oldukça da lezzetli olacaktır.

3-)Süt, Yağ ve Yumurtayla Yumuşatma

Hazırlık aşamasındaki böreğin piştiğinde yumuşak olması için süt, sıvı yağ ve yumurta karıştırılarak bir harç hazırlanır. Bu harf, yufkanın ara katlarına sürülür. Yufkalar bu karışımla ıslatıldıktan sonra piştiğinde yumuşacık ve lezizi bir börek ortaya çıkacaktır. Normalde üç yufkaya üç yumurta ve yarım litre süt şeklinde bir oran ayarlaması yapılmaktadır ancak sütün miktarı isteğe bağlı olarak bir miktar daha artırılabilir.

Böreğin Kurumaması İçin Püf Noktalar

  • Böreğin kurumasında kullanılan malzemeler kadar fırının sıcaklığı ve fırında böreğin ne kadar süre tutulduğu de oldukça önemlidir. Çok düşük sıcaklıkta pişirilen böreğin üst yüzeyi kuruyacaktır.
  • Börek fırına konmadan önce fırın daha önceden minimum 180 derece olacak şekilde ısıtılmış olmalı, börek doğrudan sıcak fırına koyulmalıdır.
  • Böreğin fırının içinde bekletilmesi sonucunda börek yine kuruyacaktır.
  • Tarifte belirtilen süreye riayet edilmeli ve bu süre aşılmamalıdır.
  • Börek piştikten sonra da fırın kapatılmış olsa dahi fırında tutulmamalıdır, aksi halde yüzeyi yine kuruyacaktır.
  • Fırından çıkarılan börek kuru ve sert olmuş ise, böreği nihale üzerinde tezgaha koymak ve üzerini hava almayacak şekilde bir örtüyle örterek bir süre beklemek de böreğin yumuşamasını sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.