Soyulmuş Soğan Nasıl Saklanır?

Soyulmuş Soğan Nasıl Saklanır?
14 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.754 kez okundu.

Soğan yemeklerimizin vazgeçilmez tatlarından biridir. Neredeyse her yemeğe koyduğumuz, olmadığında ise eksikliğini hissettiğimiz bir sebzedir. Sadece yemeklerde değil, salatalarda da çok fazla tercih edilir. Soğanlar, taze ve kuru olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Soğan kullanımında genel olarak herkesin sıklıkla başına gelen bir sorun vardır; elinizde fazladan kalan soyulmuş soğan. Bu konuda genel olarak bir çok insan soğanı saklama taraftarı değil. En büyük nedeni ise bıraktığı kokudur. Fakat muhafaza yöntemlerine dikkat edilirse aslında bu sorun ile de karşılaşılmaz.

Soğan diğer sebzelere de nazaran bozulmaya en elverişli sebzelerden biridir. Bu yüzden saklama koşulları da oldukça önemlidir.

Şimdi size soyulmuş soğanın saklama ile ilgili birkaç yöntemden bahsedeceğiz. Bu şekilde hem soğanlarınız ziyan olmamış olacak, hem de kokusuz bir şekilde soğanınızı muhafaza etmiş olacaksınız.

Soyulmuş Soğanı Saklama Yöntemleri Nelerdir?

1-)Buzdolabı Poşeti

Buzdolabı poşetleri hayatımızın her alanında karşımıza çıktıkları gibi bu konuda da faydasını göreceğiz. Soyulmuş soğanınızı ister bütün olarak ister doğranmış olarak buzdolabı poşetinin içine koyup buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

Diğer bir alternatif olarak yine aynı şekilde soğanlarınızı derin dondurucuda da uzun bir süre saklayabilirsiniz.

2-)Cam Saklama Kapları

Soğan saklama konusunda uygulanabilecek en iyi yöntemlerin başında cam saklama kapları gelmektedir. Çünkü soğanın yapısından dolayı cam kaplarda saklama sağlık açısından daha yararlı olacaktır. Elinizde cam bir saklama kabı yok ise direkt olarak buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz.

3-)Konserve Yöntemi

Konserve yöntemi özellikle işten eve gelenler ve yemekle uzun süre uğraşmak istemeyenler için kullanılan pratik bir yöntemdir.

Öncelikle yemek yapar gibi soğanlarınızı küp küp doğruyorsunuz. Yine yağ da çok fazla kızarmayacak şekilde kavuruyorsunuz. Sonrasında ise direkt olarak yine tercih size kalmış fakat biz camı öneriyoruz, cam kavanozların içerisine koyun ve kavanozu ters tutun. Bu şekilde kavurduğunuz soğanlarınızı buzdolabında saklayabilirsiniz. Kullanacağınız zaman ise direkt olarak tencereye boşaltıp yemeğinizi yapabilirsiniz.

Soğanlarınızı mümkün olduğunca kullanacağınız kadar alıp yine kullanacağınız kadar kabuğunu soymaya özen göstermek de fayda vardır. Böylelikle hem taze olarak tüketmiş olursunuz hem de soğanınızı muhafaza etmek için ekstra bir zaman harcamamış olursunuz.

Birçok ev hanımı yukarıda da bahsettiğimiz gibi koku durumundan dolayı soğanı saklamayı tercih etmemekte. Fakat soğan kokusunu geçirmenin de alternatif yolları mevcut. Kısaca bundan da bahsetmek gerekirse;

  • Karbonatlı su ile dolabınızı sildiğinde koku direkt olarak gidecektir.
  • Vanilya ve kahve buzdolabınızdaki soğan kokusunu gidermektedir. Bir çay tabağına açık olarak koyduğunuz kahve ya da vanilyayı yaklaşık 2 gün boyunca bekletebilirsiniz. Bu yöntemler sizi soğan kokusu için dolap silme zahmetinden kurtaracaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git