Sol Kürek Kemiği Altı Ağrısı

Sol Kürek Kemiği Altı Ağrısı
20 Mart 2018 tarihinde eklendi, 4.748 kez okundu.

Kürek kemiklerinde ve bu kemiklerin altında ortaya çıkan ağrılar, sıkça meydana gelir. Genellikle omuzların çok fazla kullanılması ya da aksine çok az kullanılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Omuz bölgesinde başlayıp sol kürek kemiğine ve altına doğru yayılan ağrı kişinin hareket kabiliyetini kısıtlar ve günlük yaşamda ciddi bir sorun haline gelir. Durum ilerlerse, genel olarak tüm vücutta da ağrı hissi ortaya çıkabilir.

Sol Kürek Kemiği Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Omuz ve kolların kontrolsüz ya da anormal bir biçimde kullanılması sonucunda sol kürek kemiği altında ağrı oluşabilir.
  • Bazı iç organ sorunları, kürek kemiğinde ve çevresinde ağrı hissiyle kendini belli edebilir. Daha çok masa başında oturan kişilerde bu sorunun ortaya çıktığı bilinmektedir.
  • Sol ya da sağ kürek kemiği ağrısı, duruş bozuklukları ile doğrudan ilgilidir. Kişinin sürekli olarak kambur oturması, dik bir konumda bulunmaması, uyku esnasındaki yatış pozisyonu ve oturma durumunda iken kollarının ve omuzlarının şekli, ağrıların oluşmasında tetikleyici olabilmektedir.
  • Çok uzun bir süre boyunca araba kullanmak, çok ağır bir yükü tek taraflı olarak taşımak, sırt çantasının tek taraflı olarak takılması gibi etkenler de ağrı oluşumunda etkili sebeplerden bazılarıdır.
  • Sinovya ismi verilen eklem sıvısının azalması ya da eklemlerde çeşitli sebeplerle meydana gelen zedelenmeler ve aşınmalar sonucunda, sol kürek kemiği altında ağrı oluşabilir. Bu sıvının omuz bölgesinde azalmasına “Donuk Omuz Sendromu” adı verilmektedir.
  • Aynı anda hem sağ hem de sol kürek kemiğinde ve altında ağrı ortaya çıkması da görülen bir başka durumdur. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi safra kesesinde taş oluşumudur. Safra kesesi taşı, safra kanallarında tıkanıklığa yol açtığında sırtta hissedilen bir ağrı meydana gelir. Bu da kürek kemiklerinin hemen altında ağrı hissinin ortaya çıkmasına neden olur.
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak kemiklerde aşınma meydana gelebilmektedir. Bu da en küçük bir darbede bile şiddetli kemik ağrıları görülmesine yol açabilmektedir.

Sol Kürek Kemiği Altı Ağrısının Tedavisi

Sol kürek kemiği altında ağrı hissedilmesi halinde, bunun nedenlerinin tespit edilmesi öncelik taşır. Bireysel olarak ağrı hissinin ortaya çıkması ile yapılması gereken en önemli faaliyet, omuz ve kolların kullanımını büyük ölçüde kısıtlamak olmalıdır. Oturma ve ayakta duruş pozisyonlarında vücudun dik konumda bulunmasına da dikkat edilmelidir.

Çok uzun süre hareketsiz kalınmamalı, kollar ve sırt kaslarının çalışması için yorucu olmayan küçük egzersiz hareketleri yapılmalıdır. Özellikle bu aşamada, ağrının azaltılması adına bölgeye soğuk kompres de uygulanabilir. Bireysel olarak bahsi geçen durumlar sağlandıktan sonra mutlaka uzman bir doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git