Şeker Hamuru Nasıl Yumuşatılır?

Şeker Hamuru Nasıl Yumuşatılır?
12 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.336 kez okundu.

Gün içinde bir yerden bir yere giderken önünden geçilen ya da otobüste, metroda giderken denk gelinen pastanelerin vitrinleri herkesin dikkatini çeker. Pastane vitrinlerini süsleyen süslü püslü, rengarenk, leziz ve şık görünen pastalar gözümüze çarpar ve o an canımız çekebilir. O muhteşem görünümlü pastaların kaynağında şeker hamuru yatar. Şeker hamuru ile oldukça yaratıcı, renkli, kişiye özel ve anlamlı pastalar, kurabiyeler yapmak mümkün.

Genellikle özel günlerde tercih edilen şeker hamurundan yapılma pastalar, artık sıradan zamanlarda da kişilerin tercih ettiği bir lezzet. Pastanelerden, fırınlardan, şeflerin elinden çıkan o süslü pastaları evde de yapmanız mümkün. Şeker hamuru, pastanın görünümünü güzelleştirmesinin yanı sıra güzel bir tada da sahiptir.

Evde Şeker Hamuru Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • Yarım çay bardağı toz şeker,
  • Yarım çay bardağı su,
  • Pudra şekeri,
  • Limon suyu,
  • Kullanılacak renkte gıda boyası.

Yapılışı:

  • Öncelikle, su, toz şeker ve bir miktar limon suyunu bir tencereye dökün. Bu karışımı 15 dakika kadar kaynatın.
  • Kaynayan karışımı, ocağın altını kapattıktan sonra soğutun. Sonra başka bir kaba geçirin.
  • Karışımı yeni bir kaba aldıktan sonra, içine bir miktar pudra şekeri dökerek karıştırın. Sonra elinizle karıştırmaya başlayın. Karıştırırken pudra şekerini eklemeye devam edin. Yeterli kıvama gelene kadar, hamuru yoğurmaya devam edin.
  • Sonrasında hamur nişastası yardımı ile hamuru açın. Bu sırada kullanmak istediğiniz renkteki gıda boyasını ekleyebilirsiniz. Gıda boyasını hamuru açmadan önce eklemeniz daha doğru olacaktır.
  • Gıda boyası da ekleyip karıştırdıktan sonra hamuru pasta, kurabiye vb. tatlılar için kullanabilirsiniz. Eğer birkaç renkte hamur istiyorsanız, hamuru yoğurma esnasında parçalara ayırın ve her birini hamur nişastası ve farklı renklerle yoğurun.

Şeker hamurunun yapımı da, kullanımı da, hamura şekil verilmesi de oldukça kolaydır. Ancak şeker hamuru bekletildiği takdirde kolaylıkça bozulabilen bir hamurdur. Böyle bir durumda, hamuru kullanmadan önce yumuşatmanız gerekecektir.

Şeker hamuru çok sertleşmişse, yumuşatma işlemini bir mikrodalga fırında yapmak en kolayı olacaktır. Bu işlem oldukça basit. Şeker hamurunu ısıya dayanıklı bir kaba ya da tabağa koyup, mikrodalga fırın içinde yaklaşık 15 saniye kadar ısıtın. Sıcaklığın orta seviyede olmasına dikkat edin, aksi takdirde hamur eriyebilir. 15 saniye yeterli gelmediği takdirde, süre birkaç saniye daha uzatılabilir. Sonrasında hamurunuzu şekil vermek üzere kullanabilirsiniz. Ancak mikrodalgadan çıkardığınız yumuşamış şeker hamuru da bekletilirse yeniden sertleşeceğini göz ardı etmemek gerekir. Eğer mikrodalga fırına sahip değilseniz, hamurunuzu normal ve önceden düşük derecede ısıtılmış fırında da yumuşatabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git