Bilgi Yeriniz

Saten Nevresim Nasıl Yıkanır?

27.06.2018
3.097
Saten Nevresim Nasıl Yıkanır?

Saten nevresimler, birçok evde güzel bir görüntü elde etmek maksadıyla kullanılmaktadır. Özellikle yeni evli çiftler tarafından sıklıkla tercih edilen saten nevresimler, mevsim geçişlerinde rahat bir kullanıma sahip olsa da, yaz sıcaklarında terleten bir yapıdadır ve bu nedenle de sık sık değiştirilmeleri ve yıkanmaları gerekebilir.

Saten Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Uyku esnasında genellikle pamuklu dokuma nevresimler, daha sağlıklı bir kullanım sunmaktadır. Buna ek olarak saten nevresimlerin temizliği de pamuklu nevresimlere göre çok daha zordur.
  • Bu kumaş türü oldukça hassas olduğu için yıkama ve durulama işlemleri sırasında özel bir dikkat göstermek gerekecektir. Aksi halde renginde solma, deforme olma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Saten nevresimler, en iyi şekilde kuru temizlemeye verilerek temizlenebilir. Ancak bu yöntem masraflı olması nedeniyle çok fazla tercih edilmemektedir.
  • Yine de kullanım sonrasında temizliği gerektiği için saten nevresimlerin nasıl temizleneceği konusunda fikir edinmek bir hayli önemlidir.
  • Saten kumaş kış aylarında üşütebilir bu nedenle sık kullanımı önerilmez.

Saten Nevresim Nasıl Yıkanır?

1-)Su Kullanımı

Saten kumaş, yapısı itibariyle son derece hassas ve bozulmaya da oldukça müsait bir kumaş türüdür. Bu nedenle pamuklu nevresimlerin yıkandığı su sıcaklık derecesi, saten nevresimler için hiç de uygun değildir. Saten nevresimler için mutlaka ya ılık su ya da tamamen soğuk su kullanılmalıdır. Zaten çok fazla leke tutmayan bir yapıya sahip olduğu için en fazla suyun ılık halde olması dahi yeterli olacaktır. Sıcak su kullanımı nedeniyle saten kumaşta solukluk meydana gelebilir yahut kumaşta deformasyon söz konusu olabilir.

2-)Deterjan Kullanımı

Saten kumaşlarda leke oluşması bir hayli kolaydır. Bu nedenle olabildiğince leke bırakmayacak şekilde temizliği sağlanmalıdır. Toz deterjanlar deterjan kalıntısı ve lekesi oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle sıvı deterjan kullanılması önerilmektedir.

3-)Sıkma İşlemi

Saten kumaşlardan üretilen nevresim takımlarının yıkandıktan sonra sıkılmaması gerekir. Aksi halde ilk baştaki görüntüsünü kaybedebilir. Eğer saten nevresimler makineden yıkanacaksa, sıkma programının iptal edilmesi ve yalnızca durulama sonrasında yıkamanın bitirilmesi yeterli olacaktır.

Elde yıkama işlemi sırasında da saten kumaşın kırışıp buruşmaması için elde yıkanması tavsiye edilmektedir. Aksi halde dokusu zarar gören nevresim çok kolay bir biçimde yıpranacaktır.

Saten kumaş yapısı itibariyle son derece hassastır ve bu durum daima göz önünde bulundurulmalıdır. Yıkama sonrasında kumaş üzerinde yine de kırışıklıklar oluşmuş ise ütüleme işlemi yapılabilir. Ancak ütüleme sırasında da kumaş yanmaya çok meyilli olduğu için ütünün ayarı olabildiğince düşürülmelidir ve su püskürtülmemelidir. Buna dikkat edilmemesi halinde, kumaşta su lekeleri kalabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.