Saten Gecelik Nasıl Yıkanır?

Saten Gecelik Nasıl Yıkanır?
27 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.682 kez okundu.

Saten kumaşı diğer kumaşlara göre daha hassas yapıdadır. Saten ile üretilmiş gecelik ve kıyafetlerde, bu kumaşın yapısının hassaslığından dolayı temizliklerine oldukça özen göstermek gerekmektedir.

Saten Gecelik Nasıl Yıkanmalıdır?

Saten gecelikleri iki şekilde yıkayabilirsiniz. Ya el ile ya da çamaşır makinesi ile. Fakat bu tür kumaşlarda kullanılan deterjanda oldukça önemlidir. Kumaş yıpranmaya meyilli olduğunda bilhassa özen göstermek gerekmektedir.

1-)Elde Yıkama

Saten kumaşlarda en çok kullanılan yöntem ve bizimde önerebileceğimiz yöntem elde yıkama yöntemidir. Saten kıyafetlerde lekelenmeler meydana geldiğinde bu lekeleri elde çıkarabilmek zor olsa da, gecelikler için aynı şey geçerli değildir. Gecelik temizliğini elde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Saten kumaşların hassaslığından bahsetmiştik. Bu tür kumaşları elde yıkayacağınız zaman deterjan kullanmak yerine daha doğal temizleyiciler tercih edebilirsiniz. Bu doğal temizleyicilerin başında doğal sabunlar gelmektedir. Rahatlıkla doğal sabun ile saten temizliği gerçekleştirebilirsiniz ve böylece kumaş herhangi bir şekilde deformasyona uğramayacaktır.

Tek yapmanız gereken bir leğenin içine koymuş olduğunuz çok sıcak olmayan suyun içini beyaz sabun ile köpürtün ve bir müddet geceliğinizi o suyun içinde bekletin. Sonrasında narin hareketler ile geceliğinizi temizleyebilirsiniz.

2-)Çamaşır Makinesinde Yıkama

Saten kumaşlarınızı çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz ama oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Böyle bir yıkama işleminde saten kumaş zarar görebileceğinden, kullanacağınız deterjanda yine oldukça önemli olmaktadır. İyi bir temizlik olması açısından kesinlikle ağır kimyasal barındıran deterjan kullanımından kaçınmalısınız. Bunun yerine sabun tozu kullanmanız saten geceliğinizin hem temizlenmesine hem de zarar görmemesine sebep olacaktır.

Çamaşır makinesi kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise yıkama programıdır. Mümkün olduğunca hassas programda yıkamaya özen göstermelisiniz. Düşük sıcaklıkta, yani 30 derecede yıkamak saten kumaşın yıpranma olasılığından sizi kurtaracaktır. Aynı şekilde sıkma işlemini de en düşük seviyede tutmanız önerilmektedir.

Saten Kumaşların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saten kumaşların çabuk zarar görebileceğini bildiğimizden, bakımını da doğru bir şekilde yapmak önemlidir. Yapmanız gereken bakım ile ilgili kısa bilgi vermek gerekirse;

  • Lekeli olan bölgeye erken müdahale etmeye özen göstermelisiniz. Bu müdahale kesinlikle ağartıcı deterjanlar ile olmamalıdır.
  • Çamaşır suyu kesinlikle kullanmamalısınız. Çamaşır suyu sadece satenleri değil, diğer kumaşları da deforme etmektedir.
  • Normal temizliklerde mümkün olduğunca elde yıkamaya özen göstermelisiniz. Elde yıkama satenler için her zaman daha doğru bir uygulamadır.
  • Saten çamaşırlarınızı havadar bir alanda doğal bir şekilde kurutmalısınız.
  • Saten kıyafetlerin ütülenmesinde araya tülbent koymayı ihmal etmemelisiniz. Aşırı sıcak da satene zarar verebilmektedir ve deforme olmasına yol açabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git