Sarmalık Lahana Nasıl Seçilir?

Sarmalık Lahana Nasıl Seçilir?
24 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 1.668 kez okundu.

Sarmalık lahana nasıl seçilir ev kadınlarının en çok merak ettiği püf noktalarından birisidir. Mutfakta başarılı olmak için mutlaka ufak püf noktalarına dikkat etmek gereklidir. Hayat kurtarıcı özellikleri olan püf noktaları ile yemeklerinizin tadını bir anda değiştirebilir ve çok daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Bilinmesi gereke püf noktalarından birisi de yemek için kullanılacak sebzelerin seçimidir. Sebzeleri doğru bir biçimde seçmek en az yemek yapmak kadar önemlidir.

Lahana sarması ülkemizde en çok sevilen yemek türlerinden birisidir. Hem beyaz lahana ile hem de özellikle Karadeniz bölgesinde tercih edilen kara lahana ile sarma yapabilir, özel misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz. Sarmalık lahana seçimi ise oldukça önemli bir konudur. Lezzetli ve tam kıvamında bir lahana sarması yapabilmek için mutlaka sarmalık lahana seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sarmalık Lahana Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sarmalık lahana seçimi yaparak çok daha lezzetli bir lahana sarması yapabilirsiniz. İşin ufak püf noktalarına dikkat ederek büyük değişiklikler elde edebilirsiniz. Sarmalık lahana seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar arasında şunlar yer almaktadır:

 • Sarmalık lahana seçiminde öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken şey lahananın büyük ve taze olmasıdır. Dışında herhangi bir eziklik ya da çürük olan lahana tercih edilmemelidir.
 • Sarmalık lahana seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise lahananın orta kısmının yumuşak olmasıdır. Yumuşak ve yaprakları birbirinin çok içine geçmemiş olan lahana daha taze olduğu için daha iyi bir sonuç verecektir. Damarlı ve sert yapıda olan lahanalar sarma için uygun bir tercih olmayacağından seçim yaparken bu noktalara çok dikkat edilmelidir.
 • En ideal sarmalık lahana seçimi için yaprakların içinde kesinlikle kesik olmamasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde sarma işlemi çok daha kolay bir biçimde gerçekleştirilecektir.
 • Aldığınız lahana sert bir yapıya sahipse sarmadan önce yumuşatabilmek için su dolu bir tencere içinde bir süre kaynatılmalıdır.
 • Sarmalık lahana seçiminde dikkat etmeniz gereken püf noktalarından birisi de yaprakların rengidir. Sarma işlemini yapmak için açık yeşil renge sahip olan yaprakların seçimi daha doğru bir seçim olacaktır. Yaprak açık yeşil renkte, ince ve çok damarlı olmayan bir yapıya sahip olmalıdır.
 • Et ile yapılacak lahana sarması için daha ufak boyutta lahana yaprağı tercih etmeli, zeytinyağlı iç ile yapacağınız lahana sarması için ise daha büyük yapraklar tercih etmelisiniz.

Lahananın Faydaları Nelerdir?

 • Bol miktarda sülfür, A vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir,
 • Bağışık sistemini güçlendirir,
 • Ülser hastalığına iyi gelir,
 • Cilt sağlığını korur,
 • Sivilce siyah nokta gibi cilt problemlerini yok eder.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git