Bilgi Yeriniz

Sararmış Tüller Nasıl Beyazlatılır?

26.06.2018
2.372
Sararmış Tüller Nasıl Beyazlatılır?

Çoğu zaman sigara içilen ve yeterince havalandırılmayan evlerde tüllerin sararması sık karşılaşılan bir durumdur. Böyle durumlarda perdelerin sürekli olarak temizlenmesi sararmanın kalıcılığı açısından oldukça önemlidir.

Sararmış Tüller Nasıl Beyazlatılmalıdır?

1-)Sirke ile Beyazlatma

Sirke evlerde doğal temizleyici olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle hassas olan eşyaların temizliğinden kullanılması, bu eşyanın yıpranmasını engellediği gibi ömrünü de uzatmamaktadır.

Burada öncellikle bir leğenin içine doldurduğunuz ılık suyun içerisine yarım şişe kadar sirke koymanız ve eliniz ile biraz karıştırmanız gerekmektedir. Sonrasında ise içine perdenizi koyabilirsiniz. Bu şekilde yaklaşık olarak 2-3 saat kadar bekletmeniz perdenizin doğal yoldan beyazlamasını sağlayacaktır. Perdenizi beklettikten sonra çamaşır makinesinde tekrar yıkayabilirsiniz.

2-)Bulaşık Deterjanı ile Beyazlatma

Bulaşık deterjanlarının bir çok eşya için beyazlatma ve temizleme özelliği vardır. Buradaki uygulama çok basit ve ev hanımlarının çoğunun kullandığı bir uygulamadır. Burada yapılması gereken, çamaşır makinesine attığınız tül perdenizi yıkarken, makinenin deterjan bölümüne bulaşık deterjanı koymanız gerekmektedir. Yine normal kullandığınız programda yıkayabilirsiniz. Yıkama bittiğinde perdenizin beyazladığını göreceksiniz.

3-)Şeker ile Beyazlatma

Tül perde beyazlatmalarda genelde şeker bilinmediği içinde çok fazla kullanılmamaktadır. Fakat kullanan kadınların çok memnun kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada uygulayacağınız yöntem aslında sirke ile benzerlikle göstermektedir.

Yine aynı şekilde isterseniz leğen içinde hazırlamış olduğunuz şekerli su karışımının içinde perdenizi bekletebilir sonrasında çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Yine isterseniz de, makineye koyduğunuz tül perdenin üzerine iki yemek kaşığı kadar toz şeker döküp o şekilde yıkadığınızda da aynı sonuca ulaşacaksınız.

Tül Perdelerin Sararmasını Nasıl Engelleyebiliriz?

  • Tül perdelerin sararmalarının en büyük nedeni evdeki sigara kullanımının yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. Mümkün olduğunca evde sigara içmemeye özen göstermelisiniz.
  • Perdelerinizi belirli aralıklar ile düzenli olarak yıkamalısınız.
  • Çevrede bulunan fabrika ya da sobalı ev olması durumunda da yine perdeleriniz olması gereken zamandan daha çabuk bir şekilde sararacaktır. Mümkün olduğunca az pencereleriniz açmaya dikkat ederseniz bu durumun sıkça yaşanmasını az da olsa sağlayabilirsiniz.
  • Tül perdeler yoğun ısı durumunda da sararabilmektedir. Eğer perdenin altında petek bulunuyorsa, perdelerinizi yıkadıktan sonra hazırladığınız karbonatlı suyu, sprey yardımıyla arada bir spreyleyebilirsiniz. Böylece sararmanın önüne geçebilirsiniz.

Tül Perde Temizliğinde Uygulanabilecek Püf Noktalar

  • Sürekli olarak çamaşır makinesinde yıkanan perdelerde renginin solması ve yıpranmalar meydana gelebilmektedir. Bu yüzden doğal temizleyiciler ile temizlemeye özen göstermelisiniz.
  • Perde yıkamalarınızda sirkeyi sıklıkla tercih edebilirsiniz. Sirke perdenizi beyazlatacağı gibi parlamasını da sağlayacaktır.
  • İşlemeli olan perdelerinizi elde yıkamaya özen gösterin.
  • Çok kirli perdelerinizi yıkarken yarım su bardağı kadar amonyak ekleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.