Çöp Kovası Nasıl Temizlenir?

Çöp Kovası Nasıl Temizlenir?
30 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 759 kez okundu.

Farklı malzemelerden üretilmiş olan çöp kovaları, her ortamda ve her mekanda kullanılması gereken ve ihtiyaç olan bir malzemedir. Genel olarak en yaygın kullanılan çöp kovaları plastik ya da metaldir. Yaygın olarak kullanılan plastik çöp kovaları düzenli aralıklarla temizlenmediğinde oldukça rahatsız edici koku ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Her çöp kovasının malzemesine uygun ürünler kullanılarak temizlenmesi gerekir, bu çöp kovasının yapısına zarar verilmemesi bakımından bir hayli önemlidir. Çöp kovalarının zarar görmeden temizlenmesi için birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır. Temizlik öncesinde mutlaka eldiven takılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Çöp Kovası Temizliği Nasıl Yapılır?

1-)Beyaz Sirke ve Su Kullanımı

Çöp kovasına zarar vermeden temizlik sağlayacak karışımlardan bir tanesi olan beyaz sirke ve su kullanımı, çöp nedeniyle oluşan rahatsız edici kokunun giderilmesinde son derece etkili bir yöntemdir. Beyaz sirke, mikrop kırıcı bir özelliğe sahip olduğu için mikropların oluşmasına olanak veremeyecektir. Her çöp boşaltımı sonrasında, çöp kovasının bu yöntemle temizlenmesi, hijyenin sağlanması bakımından büyük bir önem arz etmektedir.

Çöp kovasının günlük olarak temizlenmesi için 1 bardak beyaz sirke, 2 bardak suya eklenir ve karıştırılır. Elde edilen karışım, bir sünger kullanılarak çöp kovasının iyice silinmesinde kullanılır. Bu işlemden sonra bol su ile çöp kovasının durulama işlemi de yapılmalıdır.

2-)Çamaşır Suyu Kullanımı

  • Çamaşır suyunun çok sık aralıklarla kullanılmaması gerekir çünkü içerisinde oldukça fazla kimyasal bulunmaktadır.
  • Çamaşır suyu ile temizleme yöntemi haftada bir defa uygulanabilir. Eldiven giyilmeden çamaşır suyuna kesinlikle doğrudan temas edilmemelidir, aksi halde elde yaralar açılabilir ve ciltte tahrişler meydana gelebilir.
  • Çok kovasının içerisine bir miktar çamaşır suyu dökülür bir miktar da su eklenir. Bir bulaşık süngeri yardımı ile ağrılıklı olarak çamaşır suyu eklenmiş su karışımı ile çöp kovasının iç kısmı iyice ovalanır. Dış kısmı da aynı şekilde temizlenebilir.
  • Bu işlem bittikten sonra derinlemesine bir durulama işlemi yapılması gerekmektedir. Bu sayede çamaşır suyunun zararlı etkileri de en aza indirilmiş olacaktır.

Çöp Kovası Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çöp kovasının kullanımı da en az temizliği kadar önemlidir. Koku bakımından kalıcılığa neden olacak balık ya da sakatat türündeki besinlerin poşetsiz, doğrudan çöp kovasına atılması baş etmesi zor koku kalıntılarının oluşmasına yol açacaktır.
  • Bu tür gıdalar, ağzı sıkıca bağlanmış bir çöp poşetine konduktan sonra çöp kovasına atılmalıdır.
  • Çöplerde sinek oluşmasının ve kokunun yayılmasının engellenebilmesi için çöp kovasının kapağının her daim kapalı olması da çok önemlidir. Bu aynı zamanda bakterilerin etrafa saçılmaması bakımından da büyük önem arz etmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git