Sararmış Klozet Kapağı Nasıl Temizlenir?

Sararmış Klozet Kapağı Nasıl Temizlenir?
19 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 3.555 kez okundu.

Sararmış klozet kapaklarının temizliği çoğu zaman kolay bir şekilde yapılabilirken, uzun süre kullanılmamış ve yoğun bir şekilde kirlenmiş olan banyo ve klozetler için farklı yöntemler uygulamak gerekmektedir.

Sararmış Klozet Kapağı Nasıl Temizlenir?

1-)Cif İle Temizlik

Cifin yoğun bir temizleyici özelliği vardır. Bu şekilde meydana gelmiş sararmalara direkt olarak cif ile müdahale edebilirsiniz.

Cif kullanarak yapılan temizlikler de öncelikle eldiven kullanmalısınız. Klozetin zor ulaşılan yerlerine sünger ile temizleyebilmeniz için hijyen açısından eldiven takıyor olmanız daha sağlıklıdır. Klozeti temizlerken bir süre cifi bekletmeniz gerektiğinden kesinlikle kullanılmaması gerektiğini hatırlatalım. Burada öncelikle sararmış olan bölgelere cifi döküp bir süre bekletmelisiniz. Daha sonrasında ise sünger yardımıyla ovalayarak lekenin geçmesini sağlayın ve en son işlem olarak ise durulayın.

2-)Banyolar İçin Temizleyici Sprey

Bu spreyler ulaşılması zor olan bölgeleri temizlemeniz açısından oldukça idealdir. Aynı zamanda bu spreyler tamamen banyo temizliği için üretilmiş olduğu için leke çıkarmada oldukça doğru ürünler olacaktır. Temizleyici sprey ile klozetinizi temizledikten sonra yine bir sünger yardımıyla ovalayıp, soğuk su ile durulayabilirsiniz.

3-)Sirke ve Karbonat İle Temizlik

Sirke ve karbonat, yemeklerde kullanılan ürünler olsa da aslında ikisi de doğal temizleyici ürünlerdir. Evinde küçük çocuğu olan veya kimyasal temizlik ürünlerine alerjisi olan kişiler sıklıkla sirke ve karbonatı banyo, mutfak ve yüzey temizliğinde kullanmaktadır.

Burada uygulayacağımız yöntem ise öncelikle çok soğuk olmayan bir suyun içerisine sirke ve karbonat döküp karıştırıyorsunuz. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı ile, temiz bir bez kullanarak klozetinizin sararmış olan bölgelerini silebilirsiniz.

Doğal bir yöntem olarak tercih edebileceğiniz bir diğer uygulama ise yine karbonat, ve limon tuzudur. Bu malzemeler ile hazırlamış olduğunuz karışım ile lekeleri daha kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Klozet Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Klozet temizliği sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Klozetler, idrar yolu enfeksiyonu, kanlı ishal ya da cinsel hastalıklar gibi hastalıkların bulaşmasının en müsait olduğu alanlardır. Kirli kalması durumunda ya da iyi bir şekilde temizlenmediğinde özellikle umumi tuvaletler tam bir bakteri yuvasıdır. Bu yüzden temiz olduğunu düşünmediğiniz tuvaletleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Klozet temizliğinde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Belli aralıklarla sürekli bir şekilde temizlenmelidir.
  • Temizlenme için doğal ya da kimyasal temizleyici kullanılacaksa muhakkak mikropların ölmesini ya da bakterilerin çoğalmasını engelleyici ürünler kullanılmalıdır.
  • Her klozet temizliği kaba bir şekilde değil detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle klozetin oturulan kısmı ve yine oturulan kısmına temas eden kapağı iyi bir şekilde temizlendiğinden emin olunmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git