Sağ Baldırda Şişlik

Sağ Baldırda Şişlik
7 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.019 kez okundu.

Kadın ve erkek bireylerde sıklıkla ortaya çıkan sağ baldırda şişlik, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu duruma yol açan sebeplerin bazıları oldukça ciddi iken, bazıları da basit sorunların bir yansıması olarak meydana gelmektedir. Net olarak sebebinin bulunabilmesi ve duruma bir teşhis konabilmesi için mutlaka fiziksel bir muayene gerekmektedir. İlk olarak akla kas iltihaplanmalarını getiren baldır şişlikleri, bazı durumlarda uyluk kemiklerinden dolayı da oluşabilmektedir.

Sağ Baldırda Şişlik Nedenleri Nelerdir?

 • Çocuklarda şiddetli düşme, yetişkinlerde ise baldır bölgesine sert bir darbe alınması nedenliyle sağ baldırda şişlik oluşabilir. Bu durum aynı zamanda bölgesel morlukları ve ağrıyı da beraberinde getirir.
 • Diz kapağında bazı nedenlerle kıkırdak doku zedelenmesi veya hasarı söz konusu olabilmektedir. Bu da baldır şişliklerinin nedenlerinden bir tanesidir. Bu durumda ağrı da hissedilmesi kaçınılmazdır.
 • Sağ baldırda ya da sol baldırda, çeşitli iltihaplanmalar nedeniyle de şişme ortaya çıkabilmektedir. İltihabın giderilebilmesi için büyük bir olasılıkla antibiyotik ilaçlarla tedavi önerilecektir.
 • Dizin arka kısmında ya da baldırlarda sıkça görülen varisler de baldır bölgesinde şişkinlik oluşmasına yol açabilmektedir.
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarından kaynaklı olarak da baldırlarda şişlik görülebilmektedir.
 • Bunlar dışında gut hastalığı ya da diyabet gibi ciddi rahatsızlıklar da baldırlarda şişmeye yol açabilmektedir.
 • Çok fazla yorulan kişilerde baldır şişkinliğine sıkça rastlanmaktadır. Bunun için yorucu işlerden sonra muhakkak yeteri kadar istirahat edilmesi gerekmektedir.

Sağ Baldırda Şişlik ve Diğer Belirtiler Nelerdir?

 • Baldırda ortaya çıkan ilk belirti, şişliktir. Ancak şişliğin gittikçe büyümesi ciddi bir sorun olduğunun göstergesidir.
 • Sağ baldırda ağrı, şişlikle birlikte birtakım semptomlar da ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında baş ağrısı ve vücut ısısının yükselmesi de sayılabilir. Bu belirtiler daha çok küçük çocuklarda görülmektedir.
 • Baldırda şişlik ile eş zamanlı olarak kaslarda kramp gözlemlenebilir.
 • Bazı kişilerde baldırda şişliğe ek olarak eklem ağrıları da ortaya çıkabilir. Bunlar arasında en sık ağrı hissedilenler kalça eklemi ve diz kapağı eklemidir.

Sağ Baldırda Şişlik Tedavisi

İş hayatının yorucu temposunda ve diğer bahsi geçen nedenlerle oluşan sağ baldırda şişlik, 4 günden daha fazla devam ediyor ise mutlaka tıbbi müdahale gerekecektir. Bunun için baldırlarında şişlik olan kişinin zaman kaybetmeden doktora gitmesi gerekmektedir.

Baldır şişmesinde farklı belirtiler de söz konusu olabilir. Tedavi sürecinde muhakkak bu belirtiler de doktora belirtilmeli ve tedavi için gereken bilgiler mutlaka verilmelidir. Buna ek olarak kişinin vücudunun yorulacağı ağır işlerden kaçınması ve istirahat etmesi de son derece önemli detaylardır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git